Ոստիկանության կրթահամալիրը հայտարարում է բաց մրցույթ՝ նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման շրջանակում ուսուցումն անցկացնող դասընթացավարների ընտրության համար
23/05/2020
Կառավարությունը 2019թ. դեկտեմբերին մեկնարկած ոստիկանության ոլորտի լայնածավալ բարեփոխումների համատեքստում նախաձեռնել է նոր Պարեկային ծառայության ստեղծում, որը հաստատվեց նաև ս.թ. ապրիլի 23-ին ընդունված «ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունը և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը հաստատելու մասին» թիվ 638-Լ որոշմամբ:
Նոր Պարեկային ծառայությունը լինելու է ժամանակակից ոստիկանության առաջին ալիքը` նոր գործառույթներով, նոր սարքավորումներով, նոր կրթությամբ ու հմտություններով և ամենակարևորը՝ նոր մտածելակերպով: Այս նոր արժեքների ձևավորմանն ուղղված քայլերը կիրականացվեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում 5 ամիս (սեպտեմբեր-հունվար) տևողությամբ ուսուցման ընթացքում:
Ծառայելու և պաշտպանելու և ոչ թե պատժելու քաղաքականության վրա հիմնված իրավապահ մարմիններ, հարգանքի արժանի պարեկային ծառայողներ ունենալու համար հարկավոր է արդիականացնել պատրաստման ծրագրերը, ուսումնական մեթոդն ու միջավայրը և, իհարկե, «դասավանդող-ուսանող» փոխհարաբերությունները: Միաժամանակ այս ամենին զուգահեռ կարևոր է Պարեկային ծառայության բովանդակությանն ու փիլիսոփայությանը բնորոշ առարկայական ծրագրերի մշակումն ու դրանց հիման վրա ուսուցումը:
Ընտրության գործընթացը
1. Պարեկային ծառայության համար ուսուցումն անցկացնող դասախոսների մրցույթ (մայիսի 25 - հուլիսի 31),
2.  Ընտրությունն իրականացվելու է մրցութային կարգով, 2 փուլով՝ փաստաթղթերի ընդունում (մայիսի 25 - հուլիսի 10) և հարցազրույց (հուլիսի 15-20` հարցազրույցի անցկացում, հուլիսի 21-31՝ հարցազրույցի արդյունքների ամփոփում),
3. Առաջին փուլը փաստաթղթերի ուսումնասիրություն է, իսկ երկրոդ փուլը հարցազրույց՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի, արդարադատության նախարարության և ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչներից բաղկացած հանձնաժողովի հետ:
4.  Ընտրված դասընթացավարները անցնելու են TOT/դասընթացավարների յոթօրյա առցանց վերապատրաստում
Ովքե՞ր կարող են դիմել և այլ օգտակար տեղեկություններ
1. Պարեկային ծառայության ուսուցման մեկնարկ (սեպտեմբերի սկիզբ՝ 5 ամիս տևողությամբ),
2.  Առարկայացանկն ու ժամերը կցվում են (Հավելված 1),
3.  Անհրաժեշտ որակավորում
• Բարձրագույն կրթություն համապատասխան ոլորտում և տվյալ ոլորտում նվազագույնը 3 տարվա մասնագիտական փորձ
• ռուսերենի կամ անգլերենի իմացություն (ազատ հաղորդակցման մակարդակ)
Պահանջվող հմտություններ
• Ժամանակակից ուսուցման մեթոդների տիրապետում
• Հաղորդակցության հմտություններ
1.   Ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը կցված է (Հավելված 2)
2.  Դիմումի ձևանմուշը կցված է (Հավելված 3)
3.  Հավելված 4-ով նախատեսված է ընտրված առարկայի կամ մոդուլի մեկ ուսումնական պարապմունքի անցկացման տեսլականի ձևանմուշը, որի հիման վրա գնահատվելու է դասընթացավարի թեկնածուի կողմից առաջարկվող դասավանդման մեթոդաբանությունը:
Վարձատրություն
1.  1 պարապմունքի (2 ակադեմիական ժամ) համար սահմանված է 6000 ՀՀ դրամ՝ ներառյալ հարկերը (քաղաքացիական անձանց համար):
2.  Ոստիկանության ծառայող հանդիսացող դասընթացավարների դեպքում վարձատրությունը կապահովվի լրացուցիչ դրամական բավարարմամբ:
Այլ պայմաններ
Մինչև ուսումնական ծրագրի սկիզբը (2020թ սեպտեմբեր), ընտրված դասընթացավարները մշակելու են այն մոդուլների առարկայական ծրագրերը, որոնց համար դիմել և ընտրվել են:
Դասընթացավարները կանցնեն հատուկ վերապատրաստում՝ պարեկային ծառայողների ուսուցման ժամանակակից մեթոդաբանությունների և մեծահասակների կրթության մոդելների վերաբերյալ, ինչպես նաև կստանան արդյունավետ առարկայական ծրագրեր վերաբերյալ ուղեցույցներ:
Ուսուցման այս գործընթացը ունենալու է շարունակական բնույթ՝ Երևանում ծառայությունը ներդնելուց հետո մարզերի համար ծառայողներ պատրաստելու, ինչպես նաև պարեկային ծառայողների շարունակական վերապատրաստման համար:
Հարցերի համար դիմել՝
+37410 594028; +37410 770981 հեռախոսահամարներով:
Դիմումներն ընդունվում են միայն էլեկտրոնային հետևյալ երկու հասցեներով՝ patrol@moj.am; info@edupolice.am (խնդրում ենք դիմումներն ուղարկել միանգամից երկու հասցեներով):

Educational Complex of the Police announcing open competition for selection of trainers to conduct instruction within the framework of establishment of new Patrol Service
23/05/2020
In the context of the large-scale reforms in the police sector launched in December 2019, the Government has undertaken the establishment of a new Patrol Service, and this was also approved by Decision No 638-L of 23 April 2020 “On approving the Strategy for Reforms of the Police of the Republic of Armenia and the 2020-2022 Action Plan arising from the Strategy”.
The establishment of a new Patrol Service will serve as the first wave of modern police with new functions, new equipment, new education and skills and, most importantly, a new mindset. The steps for formation of these new values will be taken at the Educational Complex of the Police of the Republic of Armenia during instruction that will last 5 months (September-January).
In order to have law-enforcement authorities on the basis of the policy of serving and protecting and not punishing, as well as in order to have patrol officers worthy of respect, it is necessary to update the training programmes, modernise the learning and the environment, and, of course, “instructor-student” relations. At the same time, alongside all this, what is important is the development of syllabuses specific to the content and philosophy of the Patrol Service and instruction based on that content and philosophy.
Selection process
1.     Competition for lecturers conducting instruction for the Patrol Service
(25 May – July 31);
2.      The selection is made on a competitive basis and in two stages – acceptance of documents (25 May - 10 July) and interview (15-20 July – interview, 21-31 July – summarisation of interview results);
3.     The first stage is the examination of documents, and the second stage is the interview with the Commission comprising representatives of the Educational Complex of the Police of the Republic of Armenia, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the Police of the Republic of Armenia.
4.      The selected trainers will complete TOT/ a seven-day online training for trainers.
Information about who can apply and other useful information
1.     Start of the instruction for the Patrol Service (starts in September and lasts 5 months);
2.      List of subjects and hours are attached  (Annex 1);
3.      Required qualification
●      At least 3 years of professional experience in the relevant field of higher education and in the given field
●      Knowledge of Russian or English (fluency)
Required skills
●      Mastering the modern methods of instruction
●      Communication skills
1.       List of documents to be submitted is attached (Annex 2)
2.      Application form is attached (Annex 3)
3.      The template for stating the vision for holding one lesson of the selected subject or module is provided for by Annex 4, and the teaching methodology suggested by the trainer candidate will be assessed based on that template..
Remuneration
1.       The cost of 1 lesson (2 academic hours) is AMD 6 000, including taxes (for civilians).
2.      If a trainer is a police officer, remuneration will be ensured through additional monetary reward.
Other terms
Before the launch of the educational programme (September 2020), the selected trainers will develop the syllabuses of the modules for which they applied and were selected.
The trainers will undergo special training devoted to the modern methodologies for instruction of patrol officers and models for adult education. They will also receive guidelines for effective syllabuses.
This instruction process will be ongoing for preparation officers in marzes following introduction of the system in Yerevan, as well as for the ongoing training of patrol officers.
If you have any questions, please call:
+37410 594028; +37410 770981:
Only the applications sent to the following two e-mail addresses will be accepted: patrol@moj.am; info@edupolice.am (please, send applications to both addresses at once).
When applying, please, clearly indicate the subject on the list of subjects for which you are applying.