Հաստատվեց ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունը
Կառավարությունն այսօր հաստատեց ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունն ու 2020-2022թթ․ գործողությունների ծրագիրը։
Ինչպես տեղեկացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, աշխատանքային խմբի կողմից մշակված այս փաստաթուղթն անցել է համակողմանի հանրային քննարկում, միջազգային գործընկերների հետ ձեռք է բերվել Ռազմավարության իրականացման շուրջ մի շարք պայմանավորվածություններ, ինչպես նաև ապահովվել է ֆինանսական գնահատումը։
Ռազմավարության գործողությունների ծրագրերի իրականացման և օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում․
1. Կստեղծվի ոլորտի քաղաքականությունը մշակող և իրականացնող նախարարություն,
2. Կստեղծվի Պարեկային ծառայություն և Օպերատիվ կառավարման կենտրոն,
3. Կվերանայվի նախաքննության արդյունավետությունը,
4. Հասարակական կարգի պահպանության համատեքստում կապահովվի ոստիկանության զորքերի կարողությունների զարգացումը, կներդրվեն տակտիկական արդյունավետ լուծումներ, աշխատանքներ կիրականացվեն բանակցային ու հաղորդակցության կարողությունների զարգացման, ինչպես նաև տեխնիկական հագեցվածության բարելավման ուղղություններով,
5. Կվերաիմաստավորվի համայնքային ոստիկանությունը,
6.  Լրջորեն կվերանայվեն ոստիկանության կադրերի պատրաստման, կարողությունների շարունակական զարգացման ու բարոյահոգեբանական պատրաստման, ոստիկանության ծառայողի բարեվարքության ու հակակոռուպցիոն կրթություն ստանալու հարցերը։ Դրա համար նախատեսված է Ոստիկանության կրթահամալիրի կրթական, վերապատրաստման ու պատրաստման ծրագրերի վերանայում, ինչպես նաև միջավայրի բարեփոխում։ Նախանշվել է նաև ոստիկանության ծառայողների  սոցիալական երաշխիքների ամրապնդմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր։
7. Քայլեր կձեռնարկվեն նաև թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության աճի, միջազգային համագործակցության խթանման ուղղությամբ։

Police Reform Strategy of the Republic of Armenia approved
Today, the Government approved the Reform Strategy and the 2020-2022 Action Plan of the Police of the Republic of Armenia.
As Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan informed, this document, which was developed by the working group, has undergone a comprehensive public discussion, a number of agreements on the implementation of the Strategy have been reached with international partners, and the financial assessment has been ensured.
As a result of implementation of the Action Plans of the Strategy and legislative amendments:
1. a ministry for development and implementation of the policy for the sector will be established;
2. a Patrol Service and an Operational Management Centre will be established;
3. the effectiveness of preliminary investigation will be reviewed;
4. the capacity-building of police troops will be ensured in the context of maintenance of public order, effective tactical solutions will be introduced, activities for building capacities for negotiating and communicating and for improving technical equipment will be carried out;
5. community police will be reinterpreted;
6. the issues of preparation, ongoing capacity-building and moral-psychological preparation of police personnel, integrity and anti-corruption education of the police officer will be seriously reviewed. Revision of educational, training and preparation programmes of the Educational Complex of the Police, as well as improvement of the environment are envisaged for this. Specific steps for reinforcing the social guarantees of police officers have also been earmarked;
7. steps will be taken for increasing transparency and public accountability and promoting international co-operation as well.