Կարեն Կարապետյանը և Հյու Չեթվինդը քննարկել են քրեակատարողական և պրոբացիայի ծառայություններին ցուցաբերվող աջակցության հարցեր
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման Եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) գլխավոր քարտուղար Հյու Չեթվինդի հետ:
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ի կողմից Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական և պրոբացիայի ծառայություններին ցուցաբերվող փորձագիտական և տեխնիկական աջակցության համար: Նա նշել է, որ Հայաստանը որդեգրել է պատժողական քաղաքականությունից անցում դեպի վերականգնողական քաղաքականությանը՝ կարևորելով ազատությունից զրկված անձանց վերաինտեգրումը հասարակությանը:
ԽԿԿ գլխավոր քարտուղար Հյու Չեթվինդն ընդգծել է Հայաստանի թափանցիկ քաղաքականության կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնել հայկական կողմին ԽԿԿ 2023թ․սեպտեմբերին ՀՀ այցից հետո կազմված Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցը հրապարկելու համաձայնություն տալու համար: Զեկույցը դրական է գնահատվել ԽԿԿ կողմից և ընդգծվել է Կառավարության ջանքերն ուղղված ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանների բարելավմանը, իրավունքների երաշխավորմանը, օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բազան ԽԿԿ-ի չափանիշներին համապատասխանեցմանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են զեկույցից բխող խնդիրների շրջանակներում հետագա համագործակցության ուղիները:

Karen Karapetyan and Hugh Chetwynd discuss issues on assistance to the Penitentiary and Probation Services
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan met with Executive Secretary of the Council of Europe's Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) Hugh Chetwynd.
The Deputy Minister expressed gratitude for the expert and technical support provided by the Council of Europe to the Penitentiary and Probation Services of the Ministry of Justice. He mentioned that Armenia has adopted the approach of making the transition from a punitive policy to restorative policy, attaching importance to the reintegration of persons deprived of liberty into society.
CPT Executive Secretary Hugh Chetwynd highlighted the importance of Armenia's transparent policy and expressed gratitude to the Armenian side for agreeing to publish the report on Armenia prepared after the CPT visit to Armenia in September 2023. The report was positively assessed by the CPT, and the Government's efforts aimed at improving the conditions of detention of persons deprived of liberty, safeguarding the rights, and bringing the legislative and institutional framework in line with CPT standards, were highlighted.
At the end of the meeting, the parties discussed the ways for further co-operation within the scope of the issues arising from the report.