ՔԿՀ-ներում առողջապահության բարելավում, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանություն․ ԵԽ-ն բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությունը
22/04/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Լևոն Բալյանը և Կարեն Կարապետյանը մասնակցել են Արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026թթ. Գործողությունների ծրագրի և Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման ԵԽ-ԵՄ համատեղ նախաձեռնության 2023-2027թթ. Հայաստանի ծրագրի միջգերատեսչական կոմիտեների նիստերին:
Նիստերի ընթացքում ամփոփվել են նախորդ տարի մեկնարկած Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026թթ. Գործողությունների ծրագրի և ԵԽ-ԵՄ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման 2023-2027թթ. Հայաստանի ծրագրի կատարման ընթացքը, դրական արդյունքներ են արձանագրվել դատաիրավական համակարգի, արդարադատության արդյունավետության բարձրացման, կոռուպցիայի, կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի, կենսաբժշկության, քրեակատարողական հիմնարկներում առողջապահության բարելավման, պրոբացիոն համակարգի զարգացման, կանանց, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագրի իրականացման մանրամասներին: Քննարկվել են նաև խտրականության արգելքի երաշխավորմանն առնչվող հարցերը. ներկայացվել են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության, խտրականության դեմ պայքարի օրեսնդրության մշակման, ատելության խոսքի և ատելության շարժառիթով կատարվող հանցանքների կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
ՀՀ ներկայացուցիչները և Եվրոպայի խորհրդի գործընկերները կարևորել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առկա համագործակցությունը և այն ընդլայնելու պատրաստակամություն հայտնել, մասնավորապես՝ 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի իրականացման շրջանակներում: Եվրոպական կողմը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությունն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակել արդյունավետ գործընկերությունը։
Միջոցառումը համանախագահել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ու ԵԽ Ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը։

Improving healthcare, protection of the rights of women and children at penitentiary institutions — CoE highly appreciates co-operation with Ministry of Justice
22/04/2024
Deputy Ministers of Justice Levon Balyan and Karen Karapetyan participated in the sessions of the inter-agency committees of the Armenia-Council of Europe Action Plan 2023-2026 and the CoE-EU Partnership for Good Governance 2023-2027 held at the Ministry of Foreign Affairs. The progress of implementation of the Armenia-Council of Europe Action Plan 2023-2026 (launched last year) and the CoE-EU Partnership for Good Governance 2023-2027 Armenia were summed up during the sessions, and positive results were recorded in the areas of the judicial and legal system, increase of effectiveness of justice, the fight against corruption and cybercrimes, biomedicine, improvement of healthcare at penitentiary institutions, development of the probation system and protection of the rights of women and children. The specifics of implementation of the programme for human rights protection in the sphere of biomedicine were also touched upon. Issues on guaranteeing prohibition of discrimination were also discussed; the activities being carried out for protection of the rights of national minorities, development of anti-discrimination legislation, prevention of hate speech and hate crimes were also discussed. The representatives of the Republic of Armenia and the colleagues of the Council of Europe attached importance to the existing co-operation in the anti-corruption field and expressed willingness to expand it, particularly within the scope of implementation of the 2023-2026 Anti-Corruption Strategy and the Action Plan arising from the Strategy. The European party highly appreciated the co-operation with the Ministry of Justice and expressed willingness to continue the effective partnership. The event was co-chaired by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan and Director of Programme Co-ordination at the Council of Europe Claus Neukirch.