Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել քրեակատարողական ոլորտում Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության նոր հնարավորությունը
15/03/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի «Ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը» և «Աջակցություն Հայաստանում պրոբացիայի ծառայության հզորացմանը» ծրագրերի համակարգող խորհուրդների առաջին հանդիպմանը:
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտների բարեփոխումներին աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Լևոն Բալյանը նշել է, որ նախկինում ևս առիթ ունեցել է անդրադառնալու նախորդ գործողությունների ծրագրի շրջանակներում գրանցած հաջողություններին: Նախարարի տեղակալը նշել է նաև, որ խոսքը վերաբերում է մասնավորապես պրոբացիայի շահառուների մասնագիտական ուսուցման առաջին կենտրոնի բացմանը, քրեակատարողական հիմնարկներում ինքնավնասման և ինքնասպանության ռիսկի, ինչպես նաև հոգեկան առողջության զննության և ռիսկի գնահատման գործիքակազմի ներդրմանը, էլեկտրոնային բժշկական համակարգի և «e-probation» համակարգի մշակմանը և այլն:
Լևոն Բալյանը բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ քրեակատարողական ոլորտում ընդլայնվել է Եվրոպայի խորհրդի հետ Արդարադատության նախարարության համագործակցությունը՝ այն տարածելով ոչ միայն բանտային բժշկության ոլորտի, այլև առհասարակ ազատությունից զրկելու տարբեր ասպեկտների խնդիրները հասցեագրելու վրա:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ նոր փուլում ակնկալվում է շարունակել համագործակցությունն արդեն իսկ առկա ոլորտներում, ինչպես նաև սերտորեն համագործակցել դատապարտյալների ռիսկերի և կարիքների գնահատման, պատժի անհատական պլանավորման, դատապարտյալներին պատժից ազատելուն պատրաստման, վերասոցիալականացման արդյունավետ ծրագրերի ներդրման, քրեակատարողական և պրոբացիայի համակարգերի կարողությունների զարգացման և այլ ուղղություններով:
Ամփոփելով ելույթը նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Արդարադատության նախարարության պատրաստակամությունը քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում բարեփոխումների շարունակականության ապահովման կապակցությամբ:

The deputy minister highly appreciated the new possibility of cooperation with the Council of Europe in the penitentiary sector
15/03/2023
Deputy Minister of Justice Levon Balyan participated in the first meeting of the coordinating councils of the Council of Europe "Strengthening the Protection of the Rights of Persons in Detention" and "Strengthening the Probation Service in Armenia".
The deputy minister thanked the Council of Europe for providing support to the reforms of the penitentiary and probation sectors of the Republic of Armenia.
Levon Balyan noted that he had the opportunity to reflect on the successes achieved within the framework of the previous action plan. The Deputy Minister also noted that this is in particular the opening of the first professional training center for probation beneficiaries, the introduction of tools for self-harm and suicide risk, as well as mental health examination and risk assessment in penitentiary institutions, the development of an electronic medical system and "e-probation" system, etc. :
Levon Balyan highly appreciated the fact that the cooperation of the Ministry of Justice with the Council of Europe in the penitentiary sector has expanded, extending it not only to the field of prison medicine, but also to addressing the problems of various aspects of deprivation of liberty in general.
The deputy minister noted that it is expected to continue the cooperation in the already existing areas in the new phase, as well as to closely cooperate in assessing the risks and needs of convicts, individual punishment planning, preparing convicts for release from punishment, implementing effective resocialization programs, developing the capacities of the penitentiary and probation systems, and other directions.
Summarizing the speech, the deputy minister reaffirmed the readiness of the Ministry of Justice to ensure the continuity of reforms in the penitentiary and probation sectors.