Մրցութային կարգով ընտրվել են Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդում ընդգրկվող հասարակական կազմակերպությունները և արտախորհրդարանական կուսակցությունները
12/01/2022
ՀՀ վարչապետի որոշման համաձայն Արդարադատության նախարարության կողմից  2021թ․ դեկտեմբերի 21-ին հայտարարվել էր Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անդամների թեկնածուների մրցույթ։
Մրցույթի մասնակցելու հետաքրքրություն են ցուցաբերել  Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված թվով 7 հասարակական կազմակերպություններ և թվով 5 արտախորհրդարանական կուսակցություններ:
Ամփոփելով մրցույթի արդյունքները և հիմք ընդունելով Որոշմամբ սահմանված մրցութային ընթացակարգի պահանջները` Արդարադատության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ.
Հասարակական կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հայտերից Որոշման չափանիշներին բավարարող ճանաչված թվով 5 հայտերից ընտրվել են ներքոնշյալ թեկնածուները՝
1. «Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ (թեկնածու՝ Արթուր Սաքունց):
2. «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ (թեկնածու՝ Դանիել Իոաննիսյան):
3. «Իրավունքի եվրոպա» ՀԿ (թեկնածու՝ Տիգրան Եգորյան):
Արտախորհրդարանական կուսակցությունների կողմից ներկայացված հայտերից Որոշմամբ սահմանված չափանիշներին բավարարող են ճանաչվել և ընտրվել են ներքոնշյալ թեկնածուները՝
1. «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն (թեկնածու՝ Էդմոն Մարուքյան).
2. «Հանրապետություն» կուսակցություն (թեկնածու՝ Մասիս Մելքոնյան):
Թեկնածուների ցանկը ներկայացվելու է վարչապետի աշխատակազմ և ենթակա է հաստատման Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի ձևավորման մասին վարչապետի որոշմամբ՝ խորհրդի ամբողջական կազմի հետ միասին։

Non-governmental organisations and extra-parliamentary political parties being included in the Council for Constitutional Reforms were selected through competitive procedure
12/01/2022
Under the Decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Ministry of Justice announced on 21 December 2021 a competition for candidates for members of the Council for Constitutional Reforms.
Sevan non-governmental organisations and five extra-parliamentary political parties registered in the Republic of Armenia expressed interest in participating in the competition.
Summarising the results of the competition and based on the requirements for the competition prescribed under the Decision, the Ministry of Justice informs that:
Out of the five applications, submitted by the non-governmental organisations, recognised as complying with the criteria of the Decision, the following candidates were selected:
1. “Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor” NGO (candidate — Arthur Sakunts).
2.“Union of Informed Citizens” NGO (candidate — Daniel Ioannisyan).
3.“Europe in Law” NGO (candidate — Tigran Yegoryan).
Out of the applications, submitted by the extra-parliamentary political parties, recognised as complying with the criteria of the Decision, the following candidates were selected:
1.“Lusavor Hayastan” political party (candidate — Edmon Marukyan).
2.“Hanrapetutyun” political party (candidate — Masis Melkonyan).
The list of the candidates will be submitted to the Office of the Prime Minister and will be approved by the Decision of the Prime Minister on the establishment of the Council for Constitutional Reforms, together with the full composition of the Council.