Զրո հանդուրժողականություն՝ բոլոր տեսակի ապօրինությունների նկատմամբ․ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է ՔԿ ծառայության նորանշանակ պետին
23/09/2021
Զրո հանդուրժողականություն՝ քրեական ենթամշակույթի նկատմամբ սկզբունքին ավելացնում եմ զրո հանդուրժողականություն՝ բոլոր տեսակի ապօրինությունների նկատմամբ սկզբունքը։ Այս մասին այսօր հայտարարել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը՝ Քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցներին ՔԿԾ նորանշանակ պետ Սերգեյ Ատոմյանին ներկայացնելիս։
Նախարար Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ծառայության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Արթուր Գոյունյանին՝ վերջին 2 տարիների ընթացքում կատարած հսկայական աշխատանքի ու արձանագրած առաջընթացի համար և ընդգծել, որ այդ գնահատականը նաև ամբողջ քաղաքական թիմինն է:
Շնորհավորելով Սերգեյ Ատոմյանին նշանակման կապակցությամբ՝ Կարեն Անդրեասյանը նշել է, որ Քրեակատարողական ծառայության նորանշանակ պետն ունի ոչ միայն իրավաբանական բարձր գիտելիքներ, այլև անցել է քաղաքական ուղի, ունի կազմակերպչական, կառավարչական աշխատանքների մեծ փորձ, և քաղաքական թիմը մեծ վստահություն ունի պարոն Ատոմյանի նկատմամբ: «Բարեփոխումների ծրագրերի հարցում մենք միակարծիք ենք, ունենք կոնկրետ ծրագրեր, որոնք կիրականացնենք համատեղ ուժերով»,- ասել է արդարադատության նախարարը։
Անդրադառնալով համակարգի բարեփոխումներին միտված մյուս սկզբունքներին՝ նախարար Անդրեասյանը կարևորել է նաև բոլոր ՔԿՀ-ներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովումն ու ազատազրկվածների համար արժանապատիվ պայմանների ստեղծումը, ինչպես նաև նոր մոդելի քրեակատարողական հիմնարկի կառուցումը, որը նոր կլինի ոչ միայն շինությամբ, այլև նոր կրթությամբ ու պատրաստվածությամբ «զինված» ծառայողներով։
Ծառայության նախկին պետ Արթուր Գոյունյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատականի համար և ընդգծել, որ առաջընթացի արձանագրումը հնարավոր է դարձել Կառավարության բարձր աջակցության ու ծառայակիցների ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ։
Ծառայության նորանշանակ պետ Սերգեյ Ատոմյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ Կառավարության ծրագրում քրեակատարողական համակարգի առնչությամբ կա մեծ տեսլական, այն է՝ ունենալ ավելի կայուն, հզոր քրեակատարողական ծառայություն, նպատակն էլ մեկն է՝ վերասոցիալականացման ծրագրերի միջոցով դատապարտյալին վերադարձնել հասարակություն՝ որպես օրինապահ քաղաքացի։

Zero tolerance towards all kinds of unlawfulness. Karen Andreasyan introduces newly appointed Head of the Penitentiary Service
23/09/2021
I add to the principle of zero tolerance towards the criminal subculture the principle of zero tolerance towards all kinds of unlawfulness. This is what Karen Andreasyan stated today when introducing newly appointed Head of the Penitentiary Service Sergey Atomyan to the employees of the Penitentiary Service.
Minister Andreasyan expressed his gratitude to former Head of the Service, Major General Artur Goyunyan for the huge work carried out and the progress made in the last two years, emphasising that this evaluation reflects that of the whole political team as well.
Congratulating Sergey Atomyan on his appointment, Karen Andreasyan stated that the newly appointed Head of the Penitentiary Service not only possesses deep legal knowledge, but also has a political background, vast experience in organisational and managerial work, and the political team has great confidence in Mr Atomyan. “We are unanimous on the issue of reform programmes, we have specific programmes, which we will implement through joint efforts,” - said the Minister of Justice.
Touching upon the other principles targeted at the reforms in the system, Minister Andreasyan also emphasised the ensuring of protection of human rights and the creation of dignified conditions for persons deprived of liberty in all penitentiary institutions, as well as the building of a new model penitentiary institution, which will be new not only in terms of its structure, but also in terms of its employees with a good education and training.
Former Head of the Service Artur Goyunyan expressed his gratitude for the evaluation and emphasised that the recorded progress was made possible thanks to the great support of the Government and the daily hard work of the employees.
The newly appointed Head of the Service Sergey Atomyan expressed his gratitude to the attendees for their warm reception and emphasised that the Programme of the Government encompasses a big vision for the penitentiary system, which is to have a more sustainable and powerful Penitentiary Service and the goal is to return convicts to society as law-abiding citizens through re-socialisation programmes.