Կարեն Անդրեասյանը Սահմանադրական բարեփոխումների հարցը քննարկել է արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ
09/09/2021
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել է արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ղեկավարներին ու ներկայացուցիչներին և նրանց հետ քննարկել Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Հանդիպմանը մասնակցել են «5165 շարժման» առաջնորդ Կարին Տոնոյանը, «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանը, Հայաստանի եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը, Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը, «Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան» կուսակցության Հայաստանի վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանը, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ՝ «Պահպանողական», «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական, «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական, «Լուսավոր Հայաստան», «Ազատ Դեմոկրատներ», «Արդար Հայաստան», «Ազատական» և «Հայաստանի դեմոկրատական» կուսակցություններից։
Նախարար Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին հանդիպման հրավերն ընդունելու ու բոլոր քաղաքական ուժերին միավորող ամենակարևոր հարցի՝ Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ մեկ սեղանի շուրջ հավաքվելու ու կառուցողական տրամաբանության մեջ երկխոսելու պատրաստակամության համար։
Քննարկման սեղանին երեք հիմնական հարց էր՝ ինչպե՞ս վերափոխել և վերաիմաստավորել սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի կազմն ու գործունեությունը և ի՞նչ ձևաչափով առաջ շարժվել, կառավարման ձևի ընտրություն և դատական ատյանների միավորում, այդ թվում` բարձրագույն ատյանների միավորման միջոցով Գերագույն դատարանի ստեղծման նպատակահարմարություն կամ վերաքննիչ և վճռաբեկ ատյանների միավորում:

Karen Andreasyan discusses issue of constitutional reforms with extra-parliamentary political forces
09/09/2021
On the 8th of September, Minister of Justice Karen Andreasyan met with the leaders and representatives of extra-parliamentary political forces and discussed with them a number of issues related to the constitutional reforms.
Leader of the 5165 Movement Karin Tonoyan, leader of Sovereign Armenia Party Davit Sanasaryan, leader of the European Party of Armenia Tigran Khzmalyan, leader of the Christian-Democratic Political Party of Armenia Levon Shirinyan, Chairperson of the Social Democratic Hnchakyan Party Central Board Sedrak Achemyan, as well as representatives from the Conservative, Alliance Progressive Centric, Citizen’s Decision Social Democratic, Bright Armenia, Free Democrats, Fair Armenia, Azatakan and Democratic Party of Armenia political parties participated in the meeting.
Minister Andreasyan expressed his gratitude to the attendees for accepting the invitation to the meeting and for their willingness to gather around a table for the most important issue uniting all the political forces — the constitutional reforms, and to have a dialogue in a constructive logic.
There were three main issues on the table of discussion — how to change and reinterpret the composition and activities of the Commission on Constitutional Reforms, and in which format to move forward, selection of the form of governance and merger of court instances, including appropriateness of the establishment of the Supreme Court through the merger of higher courts, or the merger of Appeal and Cassation Courts.