Տեղի է ունեցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին www.reforms.am կայքի շնորհանդես-ասուլիսը
02/06/2021
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին իրազեկող միասնական www.reforms.am կայքի շնորհանդես-ասուլիսը:
Քրիստիննե Գրիգորյանն իր խոսքում, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, կարևորել է նման նախաձեռնությունը` նշելով, որ կայքը քաղաքացիական իրազեկվածության և վերահսկողության ևս մեկ գործիք է հայ հանրության ձեռքում:
Անդրադառնալով հանրային իրազեկման ուղղությամբ Արդարադատության նախարարության նախկին վերլուծություններին՝ փոխնախարարն ընդգծել է, որ ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ եկած իրազեկման բացը լրացնելու համար 2019-2020թթ. 4-ից ավելի ոլորտային ռազմավարությունների մշակման դեպքում ներդրվել է հաղորդակցության բաղադրիչը՝ իր արտաքին և ներքին հաղորդակցման բաղկացուցիչներով:
Որպես Քաղաքացիական վերահսկողության մեկ այլ կարևոր գործիք՝ փոխնախարար Գրիգորյանը նշել է ոլորտային ռազմավարությունները համակարգող խորհուրդների կազմերում ձայնի իրավունքով քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցության ապահովումը:
Այդուհանդերձ, Քրիստիննե Գրիգորյանը հավելել է, որ հեռու է այն մտքից, որ հասել ենք քաղաքացիական իրազեկման և վերահսկողության ուղղությամբ մեր առջև դրված խնդիրների լուծմանը և այդ համատեքստում ընդգծել, որ նման էլեկտրոնային գործիքի ներդրումը կարևոր աջակցություն է մասնակցային կառավարման Կառավարության նպատակադրմանը հասնելու ճանապարհին:
ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստան-ի տնօրեն  Ջոն Ալեյոն իր հերթին կարևորել է նման կայքի առկայությունը Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար՝ բաց և թափանցիկ կառավարման տեսանկյունից, որի շրջանակներում էլ ԱՄՆ կառավարությունն աջակցում է հայաստանյան գործընկերներին:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն իր հերթին ներկայացրել է կայքի ստեղծման նպատակները, դրանում ներգրավված մասնագետներին, նախանշված թիրախները և ակնկալվող արդյունքները:

Presentation-press conference of the website www.reforms.am on the reforms being implemented in Armenia took place
02/06/2021
The presentation-press conference of the unified website www.reforms.am informing about the reforms being implemented in Armenia took place today with the participation of the First Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan.
In her speech, Kristinne Grigoryan, thanking for the invitation, attached importance to such initiative, noting that the website is another tool of civic awareness and supervision in the hands of the Armenian society.
Touching upon the previous analyses of the Ministry of Justice with regard to public awareness, the Deputy Minister emphasised that in order to fill the awareness gap revealed as a result of the study, the communication component, with its external and internal communication components, was introduced in case of elaboration of more than 4 sectoral strategies during 2019-2020.
As another important tool of Civic supervision, Deputy Minister Grigoryan mentioned the ensuring of participation of representatives of civil society with the right to vote in compositions of the councils co-ordinating the sectoral strategies.
However, Kristinne Grigoryan added that she was far from thinking that we have achieved the solution to the civic awareness and supervision issues set before us and emphasised in this context that the introduction of such an electronic tool is an important support in achieving the Government's goal of participatory governance.
John Allelo, USAID/Armenia Mission Director, in his turn, attached importance to the availability of such a website for all citizens of Armenia in terms of open and transparent governance, within the framework of which the US Government supports its Armenian partners.
Daniel Ioannisyan, Programme Director of the "Union of Informed Citizens" NGO, in his turn, presented the goals of the creation of the website, the specialists involved therein, the targets set and the results expected.