Ազատությունից զրկված անձանց իրավունքները դիտարկվում են բացառապես դրանց բովանդակության լույսի ներքո․ ԱՆ արձագանքը ՄԻՊ զեկույցին
04/02/2021
Փետրվարի 3-ին հրապարակվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի «Ազատությունից զրկված անձի հիվանդասենյակում քրեակատարողական ծառայողի մշտական ներկայության անթույլատրելիության վերաբերյալ (կալանավորված անձի օրինակով)» արտահերթ հրապարակային զեկույցը:
Արդարադատության նախարարությունը հարկ է համարում ընդգծել, որ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների երաշխավորումը մշտապես դիտարկվում է դրանց բովանդակության լույսի ներքո՝ բացառելով ցանկացած ձևական (formal) մոտեցում:
Այս պնդումն ավելի ցայտուն կերպով արտացոլված է ոլորտային բարեփոխումների օրակարգում, որի շրջանակներում ձեռնարկված քայլերն ինչպես առանձին, այնպես էլ իրենց համակցության մեջ, արձանագրում են համակարգային առաջընթաց: Հատկապես բանտային բժշկության ոլորտում բարեփոխումների օրակարգը, որպես վերջնարդյունք, թիրախավորել է բանտային առողջապահության ոլորտը հանրային առողջապահության ոլորտ ինտեգրելը: Սա նշանակում է, որ ազատությունից զրկված անձանց պետք է հասանելի լինի երկրում առկա բժշկական օգնության և սպասարկման այն նույն մակարդակը, ինչ ընդհանուր բնակչության համար՝ բացառելով իրավական կարգավիճակով պայմանավորված խտրականության դրսևորումները:
Անդրադառնալով զեկույցի բովանդակային կետերին՝ Նախարարությունը հարկ է համարում առանձնացնել հետևյալ դիտարկումները.
- «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքով ամրագրվում են ձերբակալված և կալանավորված անձանց բուժսանիտարական և բուժկանխարգելիչ օգնությունը կազմակերպելու օրենսդրական հիմքերը, իսկ ենթաօրենսդրական ակտերով սահմանվում են դրանց ընթացակարգերը։ Այլ կերպ՝ նշված օրենքի կարգավորումների համալիր վերլուծությունից բխում է, որ ձերբակալված և կալանավորված անձանց բուժհաստատություններում պահելու լիազորությունը հստակ է և կանխատեսելի, հստակ է նաև այն, որ նման լիազորությամբ օժտված է Քրեակատարողական ծառայությունը, իսկ այն, թե ինչ ընթացակարգով է իրականացվում պահպանման լիազորությունը, օրենքն այն ընդունելու լիազորությունը վերապահել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու լիազոր մարմնին: Ընթացակարգային հարցերը ենթաօրենսդրական ակտի մակարդակով կարգավորելը չի կարող ընդունվել որպես անձի իրավունքը սահմանափակող երևույթ: Բացի այդ, տրամաբանական է, որ ընթացակարգային բոլոր հարցերը չեն կարող դառնալ օրենքի կարգավորման առարկա՝ ելնելով ողջամտության կանխավարկածից: Ի դեպ, Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս կիսում է այս տեսակետը:
- Ընթացակարգային հարցերը ենթաօրենսդրական ակտով կարգավորելը որևէ պարագայում չի կարող դիտարկվել օրենքի «հովանոցից» օգտվել և մեկնաբանվել իբրև անձի իրավունքներին միջամտելու «արդարացում»: Ինչպես նշվեց, օրենքով նախատեսված են բուժսանիտարական և բուժկանխարգելիչ օգնությունը կազմակերպելու իրավական հիմքերը, իսկ թե ինչպես պետք է իրացվեն այդ հիմքերը, հարցի պատասխանը ընթացակարգային տեսանկյունից տալիս են ենթաօրենսդրական ակտերի կարգավորումները: Այս պայմաններում առնվազն հասկանալի չէ, թե ինչպես կարող են ենթաօրենսդրական ակտերի կարգավորումները, որոնք տալիս են անձի նկատմամբ հսկողության իրականացման մանրամասները, դիտարկվել ծավալային առումով օրենքին ոչ համահունչ կամ տալ անձի իրավունքներին անհամաչափ միջամտության թյուր պատկերացում:
- Բժշկական հետազոտությունների և խորհրդատվությունների իրականացման ընթացքում կոնֆիդենցիալության ապահովման նպատակով դրանք իրականացվում են (կալանավորված անձի օրինակով) պահակետի ծառայողի լսողության սահմաններից դուրս: Նման պայմաններում պահակետի ծառայողը դուրս չի գալիս իր լիազորությունների շրջանակից և չի կատարում այնպիսի գործողություն, որն ուղղված է բժշկական հետազոտությունների և խորհրդատվությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն կամ բժշկական գաղտնիքը բացահայտելուն կամ անձի արժանապատվությունը նվաստացնելուն: Ըստ այդմ՝ կարելի է արձանագրել, որ բժշկական օգնության և սպասարկման գաղտնիության ղեկավար սկզբունքները չեն կարող խախտվել:
Դրան զուգահեռ, պահակետի ծառայողն ունի տեսողական արդյունավետ հսկողության ապահովման պարտականություն, ինչը տրամաբանական է՝ հաշվի առնելով այն, որ պահակետի ծառայողը հսկում է ազատությունից զրկված անձին և ապահովում անվտանգություն: Այս տեսանկյունից հարկ է նկատել, որ պահակետի ծառայողը գործել է Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի կարգավորումներին համահունչ: Գործող օրենսդրական կարգավորումների պայմաններում այնպիսի գործողությունների կատարումը, որոնք չեն բխում նրան վերապահված լիազորությունների ծավալից, կարող է հանգեցնել ընդհուպ մինչև քրեական պատասխանատվության: Ուստի, Սահմանադրության և օրենքներին համահունչ գործելն ըստ էության համարել ձևական (formal) մոտեցում, կարծում ենք՝ որևէ կերպ ընդունելի համարվել չի կարող:
- Չպետք է մոռանալ, որ քրեակատարողական հիմնարկն ինքնին հատուկ պահպանվող գոտի է և անվտանգության ապահովման ուժերը չեն կարող համեմատվել քաղաքացիական բժշկական հաստատությունում անվտանգության ապահովման ուժերի հետ: Կարևոր է ընդգծել, որ քաղաքացիական բժշկական հաստատությունում անվտանգության ապահովման որակական կողմի տեսանկյունից պետք է ապահովել անհրաժեշտ հավասարակշռություն անձի առողջության պահպանման իրավունքի և անվտանգության երաշխավորման նպատակով գործադրվող միջոցների միջև:
- Տեղյակ լինելով միջազգային իրավաբանությունում առկա մոտեցումներին՝ հայտնի իրողություն է, որ «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտման առկայության կամ բացակայության հանգամանքը Եվրոպական դատարանը գնահատում է գործով առկա բոլոր հանգամանքների համակցության մեջ: Պահակետի ծառայողի հսկողության տակ գտնվելու փաստն առանձին վերցված 3-րդ հոդվածի համատեքստում դիտարկելն ընդունելի համարվել չի կարող, այն էլ այն դեպքում, երբ չեն խախտվում բժշկական օգնության և սպասարկման գաղտնիության ղեկավար սկզբունքները:
- Ինչ վերաբերում է զեկույցում նշված՝ ոլորտային բարեփոխումների առնչությամբ Պաշտպանին իրազեկելուն, հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ փաստել, որ բանտային առողջապահության ոլորտում Կառավարության բարեփոխումների օրակարգը բավական հավակնոտ է: Բանտային առողջապահության ոլորտը կենդանի օրգանիզմ է, այն անընդհատ կատարելագործման և արդի զարգացման միտումներին համահունչ գործելու կարիք ունի այնպես, ինչպես հանրային առողջապահության ոլորտը: Բարեփոխումների իրականացումը երբեք չպետք է ընկալվի անձի իրավունքների հնարավոր խախտումները քողարկելու քայլ: Ճիշտ հակառակը՝ Կառավարությունը՝ ընդհանրապես, և Նախարարությունը՝ մասնավորապես, հետևողական է անձի իրավունքների խախտման ցանկացած դեպք բացահայտելուն, երբ առկա են օբյեկտիվ և ողջամիտ հիմքեր:
Արդարադատության նախարարությունը վերստին ընդգծում է իր մոտեցումն առ այն, որ ազատությունից զրկված ցանկացած անձի իրավունքի երաշխավորումը գտնվում է մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում՝ անկախ կոնկրետ անձի կարգավիճակից կամ նրա անձի նկատմամբ հանրային հետաքրքրության աստիճանից: Եվ որ ամենակարևորն է, նշված մոտեցումը պետք է ընկած լինի մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ցանկացած անձի կամ կառույցի գործունեության հիմքում:

The rights of persons deprived of liberty are considered solely in the light of their content — Response of the Ministry of Justice to the Report of Human Rights Defender
04/02/2021
On 3 February, the Ad Hoc Public Report of the Human Rights Defender on "The inadmissibility of permanent presence of a penitentiary officer in the hospital room of a person deprived of liberty (with the example of a detained person)” was published.
The Ministry of Justice deems it necessary to emphasise that safeguarding the rights of persons deprived of liberty is always considered in the light of their content, excluding any formal approach.
This claim is more vividly reflected in the sector-specific reforms agenda, within the scope of which the steps taken both individually and in combination, serve as a record of systemic progress. Integrating the prison medicine sector into the public health sector has been targeted as the final outcome in particularly the agenda for reforms in the prison medicine sector. This means that the same level of medical care and services existing in the country must be available for persons deprived of liberty as for the general population, excluding manifestations of discrimination due to legal status.
Touching upon the content points of the Report, the Ministry deems it necessary to set aside the following observations:
- The legislative grounds for organising the medical sanitary care and medical care and prophylaxis for arrested and detained persons are stipulated by the Law of the Republic of Armenia "On holding of arrested and detained persons", whereas the procedures for medical sanitary care and medical care and prophylaxis are established under secondary legislative acts. In other words, from the complex analysis of the regulations of the specified Law it follows that the power to hold arrested and detained persons at medical institutions is clear and predictable; what is also clear is that the Penitentiary Service is also vested with such power; as for the procedure under which the power for holding is exercised, the Law reserves the power to accept the procedure for the Government of the Republic of Armenia and the authorised body. Regulating procedural issues at the level of a secondary legislative act may be accepted as a phenomenon restricting the right of a person. Besides, it is logical that all procedural issues may not be subject matter of the Law, proceeding from the presumption of reasonableness. As a matter of fact, the Human Rights Defender also shares this view.
- In any case, regulating procedural issues under a secondary legislative act may not be considered as benefitting from the "umbrella" of the Law and may not be interpreted as "justification" for interfering with the rights of a person. As mentioned, the legal grounds for organising the medical and sanitary care and medical care and prophylaxis are provided for by the Law, and as for the question of how those grounds must be applied, the regulations of secondary legislative acts provide the answer to that question from the procedural perspective. In these conditions, it is not clear, to say the least, how the regulations of secondary legislative acts, which provide the details about control over a person, can be considered as inconsistent with the Law in terms of volume or give rise to misconception of disproportionate interference with the rights of a person.
- For the purpose of ensuring confidentiality during the conduct of medical examinations and consultations, the latter are conducted (with the example of a detained person) beyond the limits of hearing of an officer of the sentry post. In such conditions, the officer of the sentry post does not go beyond the scope of his or her power and does not take any action aimed at hindering the conduct of medical examinations and consultations or disclosing medical secrets or degrading the dignity of a person. Accordingly, it can be stated that the guiding principles of confidentiality of medical care and services may not be violated.
Alongside this, the officer of the sentry post has a duty to ensure effective visual control, which is logical, taking into account the fact that the officer of the sentry post oversees the person deprived of liberty and ensures security. From this perspective, it should be noted that the officer of the sentry post has acted in compliance with the regulations of Article 6 of the Constitution. In the conditions of the existing legislative regulations, performance of actions that do not derive from the volume of powers vested in the office of the sentry post, may entail criminal liability. Thus, we believe that considering, in essence, the activities carried out in compliance with the Constitution and laws as a formal approach, may not be considered as acceptable in any way.
- It should not be forgotten that a penitentiary institution itself is a specially protected zone, and the forces for ensuring security may not be compared with the forces ensuring security within a civilian medical institution. It is important to emphasise that from the perspective of the qualitative aspect of ensuring safety within a civilian medical institution, it is necessary to ensure the required balance between the right to health-care and the measures that are used to safeguard security.
- Being aware of the existing approaches in international jurisprudence, it is a well-known fact that the European Court assesses the existence or absence of violation of Article 3 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms in combination with all the circumstances under a case. Viewing the fact of being under the control of an officer of the sentry post in the context of Article 3 may not be considered as acceptable, especially when the guiding principles of confidentiality of medical care and services are not violated.
- As far as informing the Defender on the sector-specific reforms mentioned in the report is concerned, we deem it necessary to state again that the reforms agenda of the Government in the prison health-care sector is quite ambitious. The prison health-care sector is a living organism that needs to be constantly improved and act in line with the current development trends, just like the public health sector. The implementation of reforms should never be perceived as a step to cover up the possible violations of the rights of a person. Just the opposite, the Government in general, and the Ministry in particular, is consistent with the disclosure of any case of violation of the rights of a person when there are objective and reasonable grounds.
Once again, the Ministry of Justice underscores its approach according to which safeguarding the rights of any person deprived of liberty is in the centre of its attention on a daily basis, regardless of the status of a particular person or the degree of public interest about that person. And, most importantly, the mentioned approach should lie at the core of the activities of any person or structure dealing with the protection of human rights.