Իրավունքի պետական գրանցումը չի կարող մերժվել, եթե դիմում ներկայացնելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի է ճանաչվել
20/08/2020
Արդարադատության նախարարության կողմից իրականացված օրենսդրական բարեփոխումների արդյունքում սահմանվել է, որ իրավունքի պետական գրանցումը չի կարող մերժվել, եթե պետական գրանցման համար դիմում ներկայացնելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի է ճանաչվել: Իսկ ժամկետը բաց թողնելը կարող է հարգելի համարվել, եթե դիմողը հիմնավորում է իրենից անկախ պատճառներով, այսինքն՝ մեղքի բացակայությամբ, ժամկետը բաց թողնելու հանգամանքը և հստակ թվարկվում են այն հիմքերը (անհաղթահարելի ուժ, հիվանդություն, ռազմական գործողություններին կամ մարտական առաջադրանքների կատարմանը ներգրավված լինելը և այլն), որոնց առկայության դեպքում դիմողի միջնորդությամբ պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինը գրանցման համար դիմելու ժամկետի բացթողումը հարգելի է համարում:
Մեկ այլ փոփոխությամբ նախատեսվել է, որ անձը իրավունքի պետական գրանցման դիմում կարող է ներկայացնել Կադաստրի կոմիտե ինչպես անձամբ, այնպես էլ նոտարի միջոցով, իսկ վերջինիս համար էլ նման պահանջի դեպքում պարտականություն է առաջանում կատարել համապատասխան նոտարական գործողությունը:
Բացի այդ, «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվել է, որ պետական գրանցման ներկայացնելու նոտարական գործողության համար անձինք ազատվում են պետական տուրքից՝ հաշվի առնելով այն, որ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների ծագմանը, փոփոխմանը, փոխանցմանն ուղղված գործարքների նոտարական վավերացման համար արդեն իսկ գանձվում է պետական տուրք (այսինքն՝ պետական գրանցման ուղարկելու նոտարական գործողության համար վճարվելու է միայն սահմանված վճարը, բայց ոչ պետական տուրք):
Հիշեցնենք, որ օրենդրական փոփոխություններն իրականացվել են Սահմանադրական դատարանի 2019 թվականի ՍԴՈ-1448 որոշման հիման վրա, ըստ որի՝ Սահմանադրությանը հակասող էին ճանաչվել «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի այն դրույթները, որոնց համաձայն նոտարական կարգով կնքված գործարքները պետական գրանցման ներկայացնելու համար սահմանված 30-օրյա ժամկետը բաց թողնելը հանգեցնում է գործարքի անվավերություն և այդ հիմքով պետական գրանցման մերժման, այն հիմնավորմամբ, որ օրենքը չի նախատեսում անձի մեղավորության բացակայության դեպքում ժամկետը բաց թողնելը վերականգնելու հնարավորություն՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով անձի՝ սեփականության նկատմամբ իրավաչափ սպասելիքների, սեփականության նկատմամբ օրինական ակնկալիքների իրավունքի իրացմանը:

State registration of a right may not be rejected where missing of the deadline for submitting an application is recognised as valid
20/08/2020
As a result of legislative reforms implemented by the Ministry of Justice, it has been established that state registration of a right may not be rejected where missing of the deadline for submitting an application for state registration of a right is recognised as valid. And missing of the deadline may be considered as valid where the applicant substantiates the reason for missing the deadline beyond his/her control, that is to say not at his/her fault and clearly lists the grounds (force majeure, illness, engagement in military operations or combat missions, etc.), upon availability whereof the authorised body carrying out state registration — by the motion of the applicant — considers missing of the deadline for applying for registration as valid.
Another amendment stipulates that a person may submit an application for state registration of a right to the Cadastre Committee both in person and through a notary, and in case of such a request, the notary is obliged to perform the relevant notarial act.
In addition, the Law of the Republic of Armenia “On state duty” stipulates that persons are released from state duty for notarial act of submitting for state registration, taking into account that state duty (that is to say, only the established fee, and not the state duty will be paid for the notarial act of sending for state registration) is already charged for the notarial certification of transactions on the arising, change and transfer of the rights over an immoveable property.
It should be reminded that the legislative changes were made on the basis of Decision SDVo-1448 of 2019 of the Constitutional Court, according whereto the provisions of the Law “On state registration of property rights” were recognised as contradicting to the Constitution, according to which missing of the established 30-day deadline for submitting the transactions concluded through notarial procedure for state registration leads to the invalidity of the transaction and the refusal of state registration on that ground, substantiating that the Law does not provide for the possibility of restoring the deadline in the absence of a person’s guilt, thereby hindering the realisation of the person's right to legitimate and lawful expectations over the property.