Ռուստամ Բադասյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է դատական համակարգում նախատեսվող բարեփոխումները
Նախարար նշանակվելուց հետո ձեռնամուխ եմ եղել Դատաիրավական և Հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ռազմավարությունների մշակմանը, որոնցում ամրագրվել են խորքային խնդիրներ ոչ միայն դատական, այլև իրավապահ, պետական կառավարման համակարգերում: Այս մասին այսօր, Ազգային ժողովում հրավիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ, հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը: Նշենք, որ ««Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և հարակից օրենքների փաթեթի նախագծերի քննարկում» թեմայով խորհրդարանական լսումը հրավիրել է  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
Նախարարը պարզաբանել է, որ գործընթացը դատական համակարգից սկսելու որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ դատական իշխանությունն է մարդու իրավունքների երաշխավորն ու անկյունաքարային դերակատարը՝ արդարադատության իրականացման ոլորտում: Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ Ռազմավարություններով նախատեսված այս փաթեթի մշակումն իրականացվել է ներառականության սկզբունքով, ապահովվել է հանրային քննարկումներ՝ տարբեր ձևաչափերով, Նախագիծն անցել է միջազգային փորձաքննություն և ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի իրավական դրական կարծիքը:
Անդրադառնալով փաթեթով առաջարկվող հիմնական կարգավորումներին՝ նախարար Բադասյանը տեղեկացրել է, որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում կհստակեցվեն դատավորի վարքագծի կանոնները և կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերը, կընդլայնվեն կարգապահական տույժերի տեսակները, կկատարելագործվեն դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու ընթացակարգը, դատավորների թեկնածուների հավակնորդների որակավորման ստուգման կարգավորումները, կվերացվի դատարանի նախագահի նշանակման համար անհրաժեշտ՝ տվյալ դատարանում դատավորի փորձառություն ունենալու պահանջը, մանրամասն կարգավորում կստանա դատավորների գործունեության գնահատումը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքը կհամապատասխանեցվի Դատական օրենսգրքին՝ վարքագծի կանոնների վերաբերելի մասով, դատավորների թեկնածուների հավակնորդների տարիքային շեմը կիջեցվի  քսանութից քսանհինգ և այլն: Վերջինի առումով նախարարն ընդգծել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը, քննարկելով դատավորների թեկնածուների նվազագույն տարիքային շեմին վերաբերող հարցը, շեշտել է, որ եվրոպական չափանիշները վերաբերում են արժանիքների վրա հիմնված և խտրականությունը բացառող ընտրությանը և չեն նախատեսում տարիքի վերաբերյալ համընդհանուր չափանիշ:
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ բարեփոխումներ են կատարվել նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի բնագավառի օրենքներում, որոնք դրական ազդեցություն կունենան ոչ միայն դատավորների և դատավորների թեկնածուների, այլև այլ հայտարարատու հանրային ծառայողների բարեվարքության գնահատման գործում:

Rustam Badasyan presents in the National Assembly the amendments envisaged in the judicial system
"After having been appointed as a Minister, I undertook the development of strategies for judicial and anti-corruption reforms which identify serious concerns not only in the judicial but also in the law enforcement, public administration systems." Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan stated this during the parliamentary hearings convened in the National Assembly today. It should be noted that the parliamentary hearing on "Making amendments and supplements to the Constitutional Law "Judicial Code" and discussion of the package of the related draft laws" was convened by the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
The Minister clarified that the decision to start the process from the judicial system is due to the fact that the judiciary is the guarantor of human rights and the key actor in the field of administration of justice. According to Rustam Badasyan, the development of the package envisaged by the Strategies has been carried out based on the principle of inclusiveness, public discussions have been provided in different formats, the Draft has undergone international expert examination and received the positive legal opinion of the Venice Commission.
Referring to the basic regulations proposed in the package, Minister Badasyan informed that the legislative amendments will result in clarification of the rules of judicial conduct and the grounds for disciplinary action, expansion of the types of disciplinary penalties, improvement of the procedure for bringing a disciplinary action against a judge, the regulations for verification of qualification of contenders for judge candidates, elimination of the requirement of having certain experience as a judge at the given court, necessary for the appointment as the chairperson of the court, detailed regulation of the performance evaluation of judges, the Constitutional Law "On the Constitutional Court" will be brought in line with the Judicial Code with regard to the rules of conduct, the age limit of the contenders for judge candidates will be lowered from twenty-eight to twenty-five, etc. As to the latter, the Minister emphasised that the Venice Commission, considering the issue related to the minimum age limit for judge candidates, has stressed that the European standards concern the merit-based and non-discriminatory selection and do not envisage a universal standard for age.
According to the Minister of Justice, reforms have been made in the laws on fight against corruption that will have a positive impact on the assessment of integrity of not only judges and judge candidates, but also other declarant public servants.