Երկարաձգվել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության հանրային քննարկման ժամկետը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը տասն օրով երկարաձգել է www.e-draft.am հարթակում հանրային քննարկման ներկայացված «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» Կառավարության որոշման նախագիծը՝ https://www.e-draft.am/projects/1733?fbclid=IwAR0Jk0yLAsuPUOm4bkIBAgowm6UnF2r4ib1u0upMUAET0FV7j3mMkG7J0hA:
Նախարարությունը, հաշվի առնելով հասարակական ակտիվ ներգրավվածությունն ու հետաքրքրությունը Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագծի շուրջ, որոշել է քաղհասարակության առաջարկով հանրային քննարկման ժամկետը 30 օրվա փոխարեն սահմանել 40 օր:
Արդարադատության նախարարությունն ակնկալում է շահագրգիռ բոլոր կողմերի ակտիվ մասնակցությունը՝ լավագույն Ռազմավարությունը մշակելու նպատակով:

Time limit for public consideration of Anti-Corruption Strategy extended
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia has extended the time limit for public consideration of the draft Decision of the Government "On approving the
Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan for 2019-2022" (submitted on www.e-draft.am platform) for ten more days: https://www.e-draft.am/projects/1733?fbclid=IwAR0Jk0yLAsuPUOm4bkIBAgowm6UnF2r4ib1u0upMUAET0FV7j3mMkG7J0hA.
Taking into consideration the active public involvement and the interest in the draft Anti-Corruption Strategy, upon the recommendation of civil society, the Ministry has decided to set a time limit for public consideration for 40 days instead of 30.
The Ministry of Justice anticipates the active participation of all the interested parties in order to develop the best Strategy.