Փոխնախարար Խաչիկյան. «Կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողականության մթնոլորտ ձևավորելու միակ ճանապարհը հակակոռուպցիոն կրթությունն է»
19/04/2019
«ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը՝ միջազգային լույսի ներքո» թեմայով կառավարություն-քաղաքացիական հասարակության փորձագիտական միջազգային համաժողովին ամփոփիչ ելույթով է հանդես եկել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը:
Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Իրավաբանների հայկական ասոցիացիային և ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիային համաժողովն արդյունավետ կազմակերպելու, իսկ մասնակիցներին՝ հնչեցված կարծիքների, գնահատականների, դատողությունների  և մտավախությունների համար:
Տիգրան Խաչիկյանի համոզմամբ, դրանք բավական  կարևոր են: «Կարևոր են երկու իմաստով: Առաջինը՝ հնարավորություն են տալիս մեկտեղ, ամրագրել ու նյութականացնել  բոլոր այն դրական, առերևույթ հիմնավորված և համապատասխան հեռանկար ունեցող առաջարկները մեկ հարթակում, և երկրորդը՝ դիրքորոշումների, արված հայտարարությունների և նկատառումների հաշվառմամբ, թույլ կտա մշակել հնարավորինս արդյունավետ հակակոռուպցիոն ռազմավարություն»,- նշել է արդարադատության նախարարի տեղակալը՝ ընդգծելով, որ ներկայում գտնվում ենք մեր երկրի համար պատասխանատու ժամանակահատվածում, որի շրջանակում կոռուպցիայի դեմ պայքարը լինելու է հետևողական՝ բոլոր գործիքների կիրառմամբ: Նա տեղեկացրել է. որ այս  ընթացքում Արդարադատության նախարարությունը Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագծի հայեցակարգի վերաբերյալ ստացել է մի քանի հարյուր դիտարկում և առաջարկություն՝ վստահեցնելով, որ ստացված առաջարկություններից յուրաքանչյուրը արժանացել և արժանանալու է գնահատման դրա բովանդակային հիմնավորվածության, նպատակահարմարության, գործող օրենսդրության և ՀՀ Սահմանադրության համապատասխանելիության համատեքստում:
Համաժողովի ավարտին փոխնախարար Խաչիկյանը հավելել է, որ հակակոռուպցիոն  կրթությունն է միակ ճանապարհը, որը հասարակության շրջանում կարող է ձևավորել կոռուպցիայի նկատմամբ կայուն  անհանդուրժողականության մթնոլորտ:

Deputy Minister Khachikyan: "Anti-corruption education is the only way to establish an atmosphere of intolerance against corruption"
19/04/2019
Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Tigran Khachikyan delivered a concluding speech at the Government-Civil Society International Expert Conference entitled "The Republic of Armenia Anti-Corruption Strategy under International Experience".
The Deputy Minister expressed gratitude to the Armenian Lawyers' Association and the CSO Anti-Corruption Coalition for organising the conference effectively and to the participants for their opinions, assessments, judgments and concerns.
According to Tigran Khachikyan, those opinions, assessments, judgments and concerns are very important. "They are important in two senses. Firstly, they provide the opportunity to enshrine and materialise all the positive, prima facie substantiated recommendations with relevant perspectives in one place and secondly, record-registration of the positions, statements and comments will allow to develop a very effective anti-corruption strategy," the Deputy Minister of Justice noted, emphasising that Armenia is currently in a period that requires a sense of responsibility and that, in this period, the fight against corruption will be consistent, with the use of all tools. He informed that during this period, the Ministry of Justice has received several hundreds of comments and suggestions regarding the draft Anti-Corruption Strategy and assured that each of the received comments and suggestions have been and will be evaluated in the context of substantiation of content, purposefulness, as well as compliance with the current legislation and the Constitution of the Republic of Armenia.
At the end of the conference, Deputy Minister Khachikyan added that anti-corruption education is the only way to establish a stable atmosphere of intolerance within the society.