ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է քրեակատարողական համակարգում իրավիճակի բարելավման ռազմավարության նախագիծը
21/02/2019
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր շուրջ մեկ տասնյակ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է քրեակատարողական համակարգում իրավիճակի բարելավման ռազմավարության և դրա իրականացման միջոցառումների ծրագրի նախագիծը:
Փոխնախարարը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, ներկայացրել է ռազմավարության առանցքային ուղղությունները՝ ընդգծելով, որ ներկայացվող ռազմավարությունը նպատակ ունի քրեակատարողական համակարգում պատժողական արդարադատությունից անցում ապահովել վերականգնողական արդարադատության:
Ի թիվս մի շարք նորամուծությունների՝ Սուրեն Քրմոյանը հանդիպման մասնակիցներին տեղակացրել է նաև, որ ռազմավարությունից բխում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի փակումը և նորի կառուցումը Աբովյան քաղաքում:
Ամփոփելով խոսքը՝ փոխնախարար Քրմոյանը հորդորել է հանդիպմանը մասնակցող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ակտիվ մասնակցել ռազմավարության նախագծի լրամշակման գործընթացին՝ ներկայացնելով գործուն առաջարկներ նախագծի ներածության, ռազմավարական ուղղությունների և դրանք իրականացնելու միջոցառումների վերաբերյալ:

Draft strategy for improving the situation in the penitentiary system discussed with representatives of NGOs
21/02/2019
Today, Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan discussed with about ten representatives from non-governmental organisations the draft strategy for improving the situation in the penitentiary system and the Action Plan for implementation thereof.
Welcoming the participants of the meeting, the Deputy Minister presented the key directions of the strategy, emphasising that the strategy being presented is aimed at ensuring a shift from a punitive justice to a restorative justice in the penitentiary system.
Among other innovations, Suren Krmoyan also informed the participants of the meeting that the shutting down of "Nubarashen" Penitentiary Institution and building a new one in Abovyan city derive from the strategy.
Summarising his speech, Deputy Minister Krmoyan urged the representatives of non-governmental organisations participating in the meeting to actively participate in the revision of the draft strategy, submitting effective recommendations on the introduction of the draft, strategic directions and measures of implementation thereof.