Կին դատապարտյալները քրեակատարողական հիմնարկում մասնագիտական հմտություններ են ձեռք բերել
«Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում փետրվարի 7-ին տեղի է ունեցել կին դատապարտյալների մասնագիտական հմտությունների վերաբերյալ վկայագրերի հանձնման արարողությունը:
ԱՄՆ դեսպանատան ֆինանսավորմամբ «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի կողմից «Աբովյան» ՔԿՀ-ում իրականացվող «Վերականգնողական արդյունավետության և թափանցիկության մշակույթի հիմնում» ծրագրի շրջանակում երկու տասնյակից ավելի կին դատապարտյալների համար անցկացվել են անգլերենի, համակարգչային հմտությունների, ֆիտնեսի, յոգայի, վարսահարդարման, խոհարարական դասընթացներ: Համակարգչային դասընթացների ընթացքում կին դատապարտյալները կատարել են նաև գրքերի թվայնացման աշխատանքներ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Գայանե Վարդանյանը, ՀՀ ԱՆ հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Կարեն Հակոբյանը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Արտակ Կիրակոսյանը, ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչներ, կին դատապարտյալների հետ մասնագիտական դասընթացներ վարած մասնագետներ, այլք:
Գայանե Վարդանյանը ողջունել է ներկաներին և իր երախտագիտությունը հայտնել ծրագրի իրականացմանը աջակցողներին՝ կարևորելով վերականգնողական այս համալիր միջոցառման արդյունավետությունն ու շարունակականությունը:
Կարեն Հակոբյանը նշել է, որ ծրագիրը գրանցել է գերազանց և նկատելի արդյունք, որի համար իր շնորհակալությունն է հայտնել նախագիծն իրականացնող անձնակազմին, ինչպես նաև անազատության մեջ գտնվող կանանց, որոնք մասնակցել են դասընթացներին և ցուցաբերել բարձր ակտիվություն: Կարեն Հակոբյանը հաջողությունն է մաղթել կին դատապարտյալներին և վստահեցրել, որ ձեռք բերված գիտելիքները լինելու են օգտակար, իսկ ակտիվությունը հետագայում գնահատվելու է:
Միջոցառման ընթացքում կին դատապարտյալները ներկայացրել են նաև բիզնես գաղափարներ, որոնք համապատասխան ֆինանսավորման առկայության դեպքում պատժի կրման ավարտից հետո կկարողանան իրականություն դարձնել:

On 7 February, the Award Ceremony of Certificates on professional skills of woman convicts took place in "Abovyan" Penitentiary Institution.
Classes in the English language, computer, fitness, yoga, hairdressing, cooking were provided for more than twenty woman convicts by Civil Society Institute NGO within the scope of “Abovyan Prison: Establishing a Culture of Transparency, Efficiency and Rehabilitation” Project funded by U.S. Embassy. During the computer classes, woman convicts were also engaged in the activities of digitising books.
Head of "Abovyan" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Gayane Vardanyan, Head of the Department for Drafting Anti-Corruption and Penitentiary Policies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Karen Hakobyan, Director of Civil Society Institute Artak Kirakosyan, representatives from the U.S. Embassy, professionals having conducted vocational trainings with woman convicts and others were present at the event.
Gayane Vardanyan welcomed those present and expressed her gratitude to those having supported the implementation of the Project, attaching importance to the effectiveness and sustainability of that comprehensive rehabilitation event.
Karen Hakobyan noted that the Project recorded an excellent and visible result, for which he expressed his gratitude to the staff implementing the Project, as well as to women in custody, who participated in trainings and demonstrated high activeness. Karen Hakobyan wished good luck to woman convicts and reaffirmed that the acquired knowledge will be useful, and the activeness will be appreciated in the future.
During the event, woman convicts also came up with business ideas, which they would be able to turn into reality after serving the sentence, in case of availability of the relevant funding.