Մշակվել են ՔԿՀ-ներում առողջության պահպանման իրավունքի արդյունավետ իրացմանն ու երաշխավորմանն ուղղված փաստաթղթեր
20/12/2018
Արդարադատության նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ իրականացրած «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագրի շրջանակում մշակվել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ուղղված են բանտային առողջապահության հիմնախնդիրներին և բարեփոխումներին, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկներում առողջության պահպանման իրավունքի իրացման գործընթացի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը:
Ի թիվս այլնի՝ կարևորվում է այնպիսի ձեռնարկի մշակումը, ինչպիսին «Բանտային առողջապահության հիմնախնդիրները և բարեփոխումները Հայաստանի Հանրապետությունում» ձեռնարկն է (հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://rm.coe.int/final-arm-prison-health-reforms/16809029c9): Հարկ է նշել, որ ձեռնարկը տպագրվել է երկլեզու տարբերակով՝ հայերեն և անգլերեն:
Նշված ձեռնարկից զատ, մշակվել է նաև «Կալանավորված և դատապարտված անձանց առողջապահական իրավունքների և դրանց իրացման մեխանիզմների» ուղեցույցը (հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://rm.coe.int/guidelines-health-rights-for-prisoners/168077c0bc): Ուղեցույցը նախատեսված է ինչպես կալանավորված անձանց և դատապարտյալների, այնպես էլ քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական օգնություն և սպասարկում տրամադրող անձնակազմի համար:
Հատկանշական է, որ ձեռնարկի և ուղեցույցի մշակմանը մասնակցել են Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության ներկայացուցիչներ Շուշանիկ Ղուկասյանը և Արփինե Սարգսյանը, ինչպես նաև այլ անձինք:

Documents for effective exercise of the right to health maintenance at penitentiary institutions and for guaranteeing the right to health maintenance have been developed
20/12/2018
Within the scope of the "Strengthening Healthcare and Human Rights Protection in Prisons in Armenia" Project jointly carried out by the Ministry of Justice and the Council of Europe, a number of documents have been developed that are targeted at the issues of and reforms in prison healthcare, as well as for raising public awareness about the process of exercising the right to health maintenance within penitentiary institutions.
Among other things, importance is attached to the development of a manual such as the manual entitled “Issues of and Reforms in Prison Healthcare in the Republic of Armenia” ( https://rm.coe.int/final-arm-prison-health-reforms/16809029c9): It should be mentioned that the manual has been published in Armenian and English.
In addition to the mentioned manual, the guide “Healthcare Rights of Detainees and Convicts and the Mechanisms for Exercise of Healthcare Rights” has been developed as well (https://rm.coe.int/guidelines-health-rights-for-prisoners/168077c0bc). The guide is designed for detained persons and convicts and the staff providing medical aid and services at penitentiary institutions.
It is worth mentioning that Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan, representatives of the Department for Drafting Anti-Corruption and Penitentiary Policies of the Ministry of Justice Shushanik Ghukasyan and Arpine Sargsyan, as well as others participated in the development of the manual and guide.