Արտակ Զեյնալյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Քրեակատարողական ծառայության ղեկավար անձնակազմի հետ
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն այսօր Քրեակատարողական ծառայության ղեկավար անձնակազմի հետ խորհրդակցություն է անցկացրել: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, Քրեակատարողական ծառայության պետ Արտյոմ Մխոյանը, ՔԿԾ պետի տեղակալները, քրեակատարողական հիմնարկների պետերը, այլք:
Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ խորհրդակցությունը պայմանավորված է Կառավարության կողմից այս ոլորտը կարևորելու վճռականությամբ, որի ապացույցը վերջին տասը տարիների ընթացքում առաջին անգամ ՔԿ հիմնարկներում պահվող դատապարտյալների և կալանավորված անձանց բնակության կոմունալ-կենցաղային պայմանների բարելավման համար մոտ 280 միլիոն դրամ հատկացնելու որոշումն էր: «Կառավարության սպասելիքը քրեակատարողական համակարգից մեծ է: Տարիների ընթացքում այս համակարգի վերաբերյալ հանրության շրջանում ձևավորվել են կարծրատիպային ընկալումներ, օբյեկտիվ հիմքեր ունեցող վերաբերմունք և գնահատականներ, և մեր Կառավարության խնդիրը դրանց հնարավորինս արագ և համակարգային լուծում տալն է»,- ասել է Արտակ Զեյնալյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ նոր Կառավարության գործունեության ժամանակահատվածում շոշափելի դրական փոփոխություններ են արձանագրվել: Չնայած դրան՝ նախարարի պաշտոնակատարը հորդորել է չբավարարվել այդ արդյունքներով և անել առավելագույնը համակարգում էական առաջընթաց ապահովելու համար:
Այնուհետև, Արտակ Զեյնալյանը ՔԿԾ ղեկավար անձնակազմի հետ քննարկել է դատապարտյալների պահման պայմաններին, սննդի որակին, քրեական ենթամշակույթի վերացմանը, ինքնավնասումների, ինքնասպանության փորձերի դրդապատճառներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Նախարարի պաշտոնակատարը հանձնարարել է խիստ վերահսկել և կանխել կոռուպցիայի, մոլեխաղերի, արգելված իրերի ներթափանցման ցանկացած դրսևորում, իսկ դատապարված անձի կողմից պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու դեպքում կիրառել խրախուսական միջոցներ:
Քրեակատարողական հիմնարկների պետերի զեկույցների ընթացքում արձանագրվել է հանձնուքների նվազեցման միտում, որը նրանք պայմանավորել են սննդի որակի բարելավմամբ, ինչպես նաև դատապարտված անձանց կարգապահության փոփոխություն՝ պայմանավորված պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտի նկատմամբ վստահության բարձրացմամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև դատապարտյալների, համաներմամբ ազատվածների համար վերասոցիալականացման ծրագրերի, ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց համար կրթական ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին, ինչպես նաև ՔԿՀ-ներում առկա թափուր հաստիքները համալրելուն ուղղված աշխատանքներին:

Artak Zeynalyan holds consultation with the administration of the Penitentiary Service
Today, Acting Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan held a consultation with the administration of the Penitentiary Service. Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan, Head of the Penitentiary Service Artyom Mkhoyan, the deputy heads of the Penitentiary Service, the heads of penitentiary institutions and others participated in the meeting.
The Acting Minister noted that the consultation was conditioned by the determination of the Government to attach importance to this sector, evidence of which was the decision to earmark about AMD 280 million for improving the living and household conditions of convicts and detained persons being kept at penitentiary institutions for the first time in the last ten years. "The government has great expectations from the penitentiary system. Throughout the years, the public has formed stereotypical perceptions of, an attitude towards and evaluations of the system with objective grounds, and the objective of our Government is to give a speedy and systemic solution to them," Artak Zeynalyan said and mentioned that tangible and positive changes had been recorded in the period of implementation of the activities of the new Government. Despite that, the Acting Minister urged not to be satisfied with those results and to do the utmost to ensure substantial progress in the system.
Afterwards, Artak Zeynalyan, along with the administration of the Penitentiary Service, discussed a number of issues related to the conditions for keeping convicts, food quality, as well as elimination of the criminal subculture, the motives of self-harm and the attempts of suicide. The Acting Minister instructed to strictly control and prevent any manifestation of corruption, gambling, penetration of prohibited items and to apply incentive measures in case a convict behaves properly.
In their reports, the heads of penitentiary institutions recorded the tendency of reduction of deliveries which, according to them, is conditioned by the improvement of food quality, as well as a change in the discipline of convicts due to the increase of trust in the institution of conditional early release.
The opportunities of re-socialisation programmes for convicts and persons released on the ground of amnesty and of the implementation of educational programmes for persons being kept at penitentiary institutions, as well as the actions aimed at filling in the existing vacant positions at penitentiary institutions were also touched upon during the consultation.