Կայացել է արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հերթական նիստը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության արևելյան գործընկերության դեպարտամենտի ղեկավար Դիրկ Շուբելի համանախագահությամբ այսօր կայացել է արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի 9-րդ նիստը: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ  ՏԿԶՆ միգրացիոն պետական ծառայության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության, միջազգային կազմակերպությունների ու ՀՀ-ում ներկայացված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունների ներկայացուցիչները:
Բացման խոսքում փոխնախարար Քոչարյանը, անդրադառնալով Հայաստանում ներքաղաքական իրադարձություններով պայմանավորված փոփոխություններին, վերահաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը իրականացնելու ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում ՀՀ և ԵՄ-ի միջև 2017թ. նոյեմբերի 24-ին կնքված համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Արևելյան գործընկերության երկրների դեպարտամենտի ղեկավար Դիրկ Շուեբելը իր ելույթում շեշտել է ԵՄ պատրաստակումությունը առավել խորացնելու առկա բազմոլորտ համագործակցությունը և աջակցելու շարունակական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են միգրացիային և շարժունակությանը, մարդկանց թրաֆիքինգի ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հանցագործությունների կանխարգելմանը, դատաիրավական բարեփոխումներին, դատական համագործակցությանը, կիբերհանցագործության դեմ պայքարին և անձնական տվյալների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված միգրացիայի և շարժունակության հետագա քայլերի համատեքստում Դիրկ Շուբելի և ԵՄ այլ ներկայացուցիչների կողմից անդրադարձ է կատարվել վիզաների դյուրինացման և ռեադմիսիայի վերաբերյալ պայմանագրերի իրականացման, շարժունակության շուրջ համագործակցության, ապաստարանի, սահմանային կառավարման և փաստաթղթերի անվտանգության վերաբերյալ հարցերին: Բարձրաձայնված բոլոր հարցերին տրվել են պատասխաններ համապատասխան ոլորտների ներկայացուցիչների կողմից՝ կատարված քայլերի, առկա իրավիճակի և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ:
Իր խոսքում արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն անդրադարձել է վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ-ում դատաիրավական և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում իրականացված քայլերին՝ կարևորելով այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների շարունակականությունը և ընդգծելով այդ ոլորտում ԵՄ գործընկերների աջակցությունը քրեակատարողական համակարգի արդիականացմանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև իրավական փոխօգնության ու դատական համագործակցության բնագավառում ծավալված երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը:
Հանդիպման ավարտին ԵՄ-ն վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը խորացնելու և ընդլայնելու Հայաստանին ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության տրամադրումը՝ ուղղված օրենքի գերակայության ամրապնդման, անվտանգության ապահովման, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների,  կոռուպցիայի, մարդկանց թրաֆիքինգի և ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ կողմից բարեփոխումների հետևողական իրականացմանը:
Հանդիպման արդյունքում ամրագրվել են կողմերի փոխհամաձայնությամբ ձևավորված գործառնական եզրակացությունները, որոնց կատարման ընթացքը կդիտարկվի հաջորդ նիստի ընթացքում:

Subsequent EU-Armenia meeting on Justice, Freedom and Security was held
Today, the 9th EU-Armenia Subcommittee meeting on Justice, Freedom and Security was held under the co-chairmanship of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan and Dirk Schuebel, Head of Division Eastern Partnership bilateral, European External Action Service. Head of the EU Delegation to Armenia Piotr Świtalski; representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Police of the Republic of Armenia, the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, the National Security Service of the Republic of Armenia, the State Migration Service of the Ministry of Territorial Administration and Development of the Republic of Armenia, as well as representatives of the delegation of the European Commission, international organisations and embassies of EU member states to the Republic of Armenia participated in the discussions.
In his opening speech, Deputy Minister Kocharyan, touching upon the changes conditioned by interior political events in Armenia, reaffirmed the willingness of the Government of the Republic of Armenia to implement the international commitments assumed by the Republic of Armenia, including within the scope of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement concluded between the Republic of Armenia and the European Union on 24 November 2017.
In his speech, Dirk Schuebel, Head of Division Eastern Partnership bilateral, European External Action Service, stressed the willingness of the EU to further deepen the existing multi-sector co-operation and assist in effective implementation of the ongoing reforms.
Certain issues on migration and mobility, the fight against human trafficking and corruption, prevention of crimes, judicial-legal reforms, judicial co-operation, the fight against cybercrimes and personal data protection were discussed during the meeting.
In the context of further steps towards migration and mobility, which were included in the agenda of the meeting, Dirk Schuebel and other EU representatives touched upon the issues on implementation of the agreements on visa facilitation and readmission, co-operation over mobility, as well as shelter, border management and document security. The representatives of the relevant sectors gave answers to all the questions raised and related to the steps taken, the current situation and the future actions.
In his speech, Deputy Minister of Justice Vigen Kocharyan touched upon the steps that have been taken in the judicial-legal sector and in the sphere of the fight against corruption in the Republic of Armenia during recent years, attaching importance to continuity of the activities being carried out in this direction and underlining the EU partners' support to the efforts for modernisation of the penitentiary system, as well as the bilateral and multilateral co-operation in the fields of mutual legal assistance and judicial co-operation.
At the end of the meeting, the EU reaffirmed its willingness to deepen and enhance the provision of financial and technical assistance to Armenia for consistent implementation of reforms by the Republic of Armenia within the scope of strengthening of rule of law, ensuring of security, reforms in the justice sector, as well as the fight against corruption, human trafficking and terrorism.
After the meeting, operational conclusions reached through mutual agreement of the parties were enshrined, and the process of implementation of the conclusions will be considered during the next meeting.