Երևանում տեղի է ունեցել «Երեխաների մասնակցությամբ դատավարական ընթացակարգերի բարելավում» թեմայով քննարկում
05/12/2017
Երևանում դեկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել  «Երեխաների մասնակցությամբ դատավարական ընթացակարգերի բարելավում» թեմայով քննարկում:
«Երեխաների համար արդարադատության մատչելիության ապահովման նպատակով կայուն համագործակցություն» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են դատավորներ և դատախազներ:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպումը, նշել է, որ Հայաստանում անչափահասների գործեր քննող դատավորների մասնագիտական  վերապատրաստմանն ուղղված առաջին քայլերը  նախաձեռնվել են դեռևս  տարիներ առաջ: Միաժամանակ, Սուրեն Քրմոյանն ընդգծել է երեխաների մասնակցությամբ դատավարական ընթացակարգերի բարելավման նպատակով շարունակական քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը: Այդ նպատակով քննարկման ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակում մշակված «Երեխաների մասնակցությամբ դատավարական գործընթացների պրակտիկ ուղեցույց» մասնագիտական ձեռնարկը, որտեղ արտացոլվել են  տարբեր կարգավիճակ ունեցող, այդ թվում՝ նաև տուժող և վկա երեխաների հետ կապված վարվելակերպի միջազգային փորձը, ինչպես նաև պրակտիկ խորհուրդներ, այդ թվում՝ հոգեբանական:
Ուղեցույցի վերաբերյալ քննարկման արդյունքում միջոցառման մասնակիցները ներկայացրել են մի շարք առաջարկներ, որոնք ուղղված են եղել պրակտիկայում երեխաների մասնակցությամբ դատավարական ընթացակարգերում առկա բացերը վերացնելուն:
Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել ակտիվ քննարկման համար և նշել, որ հնչած առաջարկները կքննարկվեն և անհրաժեշտության դեպքում կզետեղվեն ձեռնարկում:

Discussion on the topic of "Improvement of Procedural Actions with the Participation of Children" held in Yerevan
05/12/2017
On 5 December, a discussion on the topic of "Improvement of Procedural Actions with the Participation of Children" was held in Yerevan.
Judges and prosecutors participated in the event organised within the scope of the programme "Sustainable Co-operation for Ensuring Access to Justice for Children".
Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan, attaching importance to the organisation of meetings in such a format, noted that the first steps aimed at the professional training of judges examining juvenile cases in Armenia were undertaken years ago. At the same time, Suren Krmoyan emphasised the need to continuously undertake steps for the purpose of improving procedural actions with the participation of children. For this purpose, the professional handbook "Practical Guide for Procedural Actions with the Participation of Children" — developed within the scope of the programme implemented with the support of the UNICEF in Armenia — was introduced during the discussion, wherein the international experience of behaviour with regard to children with different statuses, including child victims and witnesses, as well as practical advice, including psychological advice, are reflected.
As a result of the discussion on the Guide, the participants of the event submitted several recommendations aimed at the elimination of the flaws existing in procedural actions with the participation of children in practice.
The Deputy Minister expressed gratitude for the active discussion and noted that the recommendations would be considered and included in the handbook, where necessary.