Արդարադատության նախարարն ընդունել է ԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավար Ալեքսանդր Գեսսելի գլխավորած պատվիրակությանը և քննարկել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի՝ 2015 թվականի Հայաստան կատարած այցից հետո ՀՀ պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ տարված աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Սահմանադրության փոփոխություններից հետո ընդունված սահմանադրական օրենքներին և դրանց մշակման աշխատանքներում կարևորել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ ՀՀ արդարադատության նախարարության ակտիվ համագործակցությունը:
Դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում Դավիթ Հարությունյանը ներկայացրել է Դատական նոր օրենսգրքի նախագծով նախատեսվող կարգավորումները, որոնք ուղղված են անկախ, թափանցիկ ու արդյունավետ դատական համակարգի ամրապնդմանը, ինչպես նաև անդրադարձել է էլեկտրոնային գործիքների ներդրմամբ քաղաքացիներին առցանց պետական ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին:
ԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավարը նշել է, որ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանը մեծ քայլերով է իրականացնում բարեփոխումների գործընթացը և շարունակում է առաջընթաց գրանցել հատկապես դատաիրավական ոլորտում: Ալեքսանդր Գեսսելը նախարարից հետաքրքրվել է նաև քրեակատարողական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներով, ինչին ի պատասխան Դավիթ Հարությունյանն ընդգծել է 3 ուղղություններով կատարվող աշխատանքները՝ առողջապահական ծառայությունների բարելավում, քրեակատարողական նոր հիմնարկների կառուցման և Պրոբացիոն ծառայության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մշակում:

Justice Minister hosts delegation led by Council of Europe Head of Political Affairs Directorate
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan hosted the delegation led by the Head of the Directorate of Political Affairs of the Council of Europe, Alexander Guessel, and discussed the activities carried out towards fulfilment of obligations of the Republic of Armenia after the visit of the Rapporteur Group on Democracy of the Committee of Ministers of the Council of Europe to Armenia in 2015.
During the meeting the Minister touched upon the constitutional laws adopted following the amendments to the Constitution and as regards the activities of their elaboration, he attached importance to the active co-operation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with the Venice Commission.
Within the context of legal and judicial reforms Davit Harutyunyan represented the regulations provided for by the new draft Judicial Code, which are aimed at strengthening the independent, transparent and effective judicial system; he also referred to the activities carried out towards provision of online state services to the citizens by introduction of electronic tools.
The Head of the Directorate of Political Affairs of the Council of Europe noted that following the amendments to the Constitution Armenia implements the reforms in big steps and continues to record progress especially in the legal and judicial sector. Alexander Guessel also inquired the Minister about the reforms implemented in the penitentiary sector, in the answer to which Davit Harutyunyan underlined the activities carried out in 3 directions — improvement of healthcare services, elaboration of projects aimed at construction of new penitentiary establishments and development of the Probation service.