Մեկնարկել է հանրապետական գործադիր մարմիններում հակակոռուպցիոն ծրագրի իրականացման պատասխանատուների դասընթացը
04/09/2017
Սեպտեմբերի 4-ին մեկնարկել է հանրապետական գործադիր մարմիններում հակակոռուպցիոն ծրագրի իրականացման պատասխանատուների 2017 թվականի վերապատրաստման դասընթացը: Այն իրականացվում է ՀՀ արդարադատության նախարարի 2017 թվականի ապրիլի 17-ի հրամանով, որով էլ հաստատվել են վերապատրաստման դասընթացների ծրագրերը, ժամանակացույցը և մասնակիցների թիվը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը կարևորել է գործադիր մարմիններում հակակոռուպցիոն դասընթացի իրականացումը և հավելել, որ գերատեսչության ներկայացուցիչները պետք է հետևողական լինեն ծրագրի իրականացմանը:
«Մենք դասընթացի ժամանակ կկենտրոնանանք պրակտիկ հարցերի վրա. մասնակիցներին կներկայացվեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետ կապված տեղեկատվություն, այդ թվում նաև՝ ՀՀ քաղաքացիների հետ շփումներում արդյունավետ օգտագործվող էլեկտրոնային կառավարման ծրագրերը»,-նշել է Սուրեն Քրմոյանը: Փոխնախարարը հորդորել է բոլոր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին բաց և թափանցիկ ինֆորմացիայի միջոցով հանրությանը ներկայացնել այն միջոցները, որով կարելի է պայքարել կոռուպցիոն ռիսկերի դեմ:
ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Հայրապետյանը կարևորել է քաղաքացիական ծառայողի անկաշառ կերպարը և նշել, որ նա պետք է զերծ լինի կոռուպցիոն դրսևորումներից:
Հանրապետական գործադիր մարմիններում հակակոռուպցիոն ծրագրի իրականացման պատասխանատուների վերապատրաստման դասընթացի առաջին փուլին մասնակցում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, Քաղաքաշինության կոմիտեի, Կադաստրի պետական կոմիտեի, ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ:

On 4 September, the training course for the year 2017 for those responsible for implementing anti-corruption programme within republican executive bodies was launched. The training course is being conducted on the basis of the Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia of 17 April 2017. The syllabus, schedule and the number of participants of the training course have been approved by the mentioned Order as well.
Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan attached importance to the conduct of a training course on the fight against corruption within executive bodies and added that the representatives of the agency must be persistent in implementation of the programme.
"The training course will focus on practical issues. The participants will be presented with information on the fight against corruption, including electronic management programmes effectively used in contacts with citizens," Suren Krmoyan stated. The Deputy Minister urged the representatives of all agencies to present to the public, through the provision of open and transparent information, the possible measures to tackle corruption risks.
Director of the “Legal Education and Rehabilitation Program Implementation Center” SNCO of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Ashot Hayrapetyan attached importance to the incorruptible image of a civil servant and stated that he or she must refrain from corrupt practices.
Representatives from the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia, the State Revenue Committee, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the State Urban Development Committee, the State Committee of the Real Estate Cadastre, the Ministry of Finance of the Republic of Armenia and other state bodies are participating in the first stage of the training course for those responsible for implementing the anti-corruption programme within republican executive bodies.
It should be noted that the training courses on implementation of the anti-corruption programme will last until 29 September.