Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Ֆիլիպ Բուայային
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավական հարցերի տնօրինության գլխավոր ղեկավար Ֆիլիպ Բուայայի գխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման նպատակն է եղել քննարկել ԵԽ-Հայաստան Գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող առաջնահերթ ոլորտների՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման, արդարադատության իրականացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ՄԻԵԴ պահանջների կատարմանն առնչվող հարցերը:
Նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ ունեցած մշտապես ակտիվ համագործակցությունը և կարևորել 2015 թվականի սեպտեմբերի 18-ին հաստատված նոր գործողությունների ծրագիրը, որտեղ Հայաստանի համար ընդգծված են եղել մի շարք էական նշանակություն ունեցող առաջնահերթություններ: Նախարարի խոսքով՝ հոկտեմբերի 21-ին Ազգային ժողովի կողմից հաստատված կառավարության ծրագրի բազմաթիվ դրույթներ համահունչ են գործողությունների ծրագրին, մասնավորապես առաջնային են շարունակում մնալ դատաիրավական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների ոլորտները, և կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Աշխատանքային հանդիպմանը Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է ՀՀ Մարդու իրավունքների ռազմավարությանը, ՀՀ և ԵՄ Մարդու իրավունքների պաշտպանության բյուջետային աջակցության համաձայնագրին, ՀՀ Հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը և այլ հարցերի:
Հանդիպման ընթացքում Ֆիլիպ Բուայան իր գոհունակությունն է հայտնել Արդարադատության նախարարությանը կատարած մեծ աշխատանքի և համագործակցության համար, ինչպես նաև հույս հայտնել, որ փոխգործակցությունը կխորացվի նաև այլ ոլորտներում, մասնավորապես՝ երեխաների սեռական շահագործման և չարաշահումների դեմ պայքարի, թրաֆիքինգի, թմրանյութերի առք ու վաճառքի, քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների առողջական վիճակի բարելավման, ինչպես նաև մարդու սոցիալական իրավունքների լիարժեք իրականացման ուղղությամբ:

Arpine Hovhannisyan receives Philippe Boillat
Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan today received the delegation led by Director General of the Directorate General Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe Philippe Boillat.
The purpose of the meeting was to discuss issues relating to the priority sectors being implemented within the scope of the CoE-Armenia Action Plan, including protection and promotion of human rights, execution of justice, fight against corruption, as well as the fulfilment of the requirements of the European Court of Human Rights.
Minister Arpine Hovhannisyan highly appreciated the active and ongoing co-operation with the Council of Europe and attached importance to the new Action Plan approved on 18 September 2015 in which a number of priorities of major significance have been marked for Armenia. According to the Minister, several provisions of the Programme of the Government — approved on 21 October by the National Assembly — are in line with the Action Plan; in particular, judicial and legal reforms, human rights and combating corruption continue to remain priorities.
During the working meeting Arpine Hovhannisyan touched upon the Republic of Armenia National Strategy on Protection of Human Rights, EU budget contribution agreement “Support to human rights protection in Armenia”, the Republic of Armenia Anti-Corruption Strategy and other issues.
During the meeting, Philippe Boillat expressed his satisfaction with the co-operation and the great efforts of the Ministry of Justice, and expressed hope that the collaboration would be deepened in other sectors as well, particularly in combating sexual abuse and exploitation of children, trafficking, drug trade, improvement of the health conditions of convicts at penitentiary institutions, as well as full implementation of social rights of a person.