Նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանն ընդգծել է, որ անչափահասների արդարադատության խորհրդի գործունեությունն ուղղված է ապահովելու երեխայի շահերի պաշտպանությունը
28/03/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նիստին:
Լևոն Բալյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանում ներկայացուցչության գրասենյակի ներկայացուցիչ տիկին Վիկտորյա Օհանյանին՝ Անչափահասների արդարադատության խորհրդի կայացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ վերջին տարիներին Կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում օրենքի հետ առնչվող անչափահասների (երեխաների) իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության ինստիտուցիոնալ համակարգերի կայացմանն ու կատարելագործմանը: Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ այդ ամենի վառ օրինակ կարող է հանդիսանալ 2022 թվականից ուժի մեջ մտած քրեական, քրեական դատավարության և քրեակատարողական նոր օրենսգրքերի ընդունումը, որտեղ երեխայի լավագույն շահերի պաշտպանությունն առաջնային դիրքում է գտնվում:
Լևոն Բալյանն ընդգծել է, որ ներկայիս արագ փոփոխվող աշխարհում՝ ուր թվային տեխնոլոգիաների գերարագ զարգացման արդյունքում ջնջվում են ֆիզիկական և վիրտուալ սահմանները, կարևորագույն խնդիր է դառնում երեխայի լավագույն շահերի պաշտպանությունը, քանի որ պայմանավորված երեխայի հոգեֆիզոլոգիական առանձնահատկություններով՝ նա մշտապես խոցելի դիրքում է գտնվում մեծահասակների հետ շփվելիս:
Ըստ նախարարի տեղակալի՝ անչափահասների արդարադատության խորհրդի գործունեությունն ուղղված է ապահովելու երեխայի լավագույն շահերի պաշտպանությունը՝ բազմաոլորտային համագործակցության շնորհիվ:

Deputy Minister Levon Balyan emphasized that the activity of the Juvenile Justice Council is aimed at ensuring the protection of the child's interests.
28/03/2023
Deputy Minister of Justice Levon Balyan made an opening speech at the session of the Juvenile Justice Council.
Levon Balyan thanked Mrs. Victoria Ohanyan, the representative of the UNICEF in Armenia, for the great contribution to the establishment of the Juvenile Justice Council.
The Deputy Minister noted that in recent years, the Government pays great attention to the establishment and improvement of institutional systems for the protection of the rights and legal interests of minors (children) who interact with the law. According to the Deputy Minister, a vivid example of all this can be the adoption of the new Criminal, Criminal Procedure and Penitentiary Codes, which came into force in 2022, where the protection of the best interests of the child is in the first place.
Levon Balyan emphasized that in today's rapidly changing world, where physical and virtual boundaries are erased as a result of the rapid development of digital technologies, the protection of the best interests of the child becomes an important issue, because due to the child's psychophysiological characteristics, the latter is always in a vulnerable position when interacting with adults.
According to the Deputy Minister, the activity of the Juvenile Justice Council is aimed at ensuring the protection of the best interests of the child, thanks to multi-sectoral cooperation.