Նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է ԱԶԲ 2024–2028թթ. Հայաստանի հետ գործակցության նոր շրջանակային գործողությունների պլանը
16/03/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) ներկայացուցիչներին:
Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության և ԱԶԲ-ի միջև ձևավորված համագործակցությունը, ինչպես նաև ընդգծել համատեղ իրականացվող ծրագրերի կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԱԶԲ 2024–2028թթ. Հայաստանի հետ գործակցության նոր շրջանակային գործողությունների պլանը, որը նախատեսվում է մշակել ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին և կարիքներին համահունչ:
Այս ենթատեքստում ներկայացվել են դատաիրավական, հակակոռուպցիոն և հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարական ուղղությունները: Քննարկվել են դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակում նախատեսվող արբիտրաժային, հաշտարարության և սնանկության ոլորտում նախատեսվող օրենսդրական փոփոխությունները։ Հանգամանորեն ներկայացվել են հակակոռուպցիոն ոլորտի ռազմավարությունը, այդ թվում ռազմավարության հիմքում ընկած առանցքային ուղղությունները՝ կոռուպցիայի կանխարգելում, կոռուպցիայի հակազդում, հանրային կառավարման համակարգում բարեվարքության ամրապնդում, հայտարարագրում, մասնավոր հատվածում թափանցիկության բարձրացում, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում, հակակոռուպցիոն կրթություն և իրազեկում:
Երկուստեք կարևորվել է ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման և ռազմավարական կանխատեսումների ոլորտում նախարարության աշխատակիցների կարողությունների զարգացումը, այդ թվում՝ էլեկտրոնային հարթակների ստեղծման, գործող հարթակների կատարելագործման հարցում, ինչպես նաև թվայնացման գործընթացի ուղղությամբ համագործակցությունը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է նաև քրեակատարողական ոլորտի բարեփոխումները, մասնավորապես՝ պրոբացիայի ծառայության կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքները:

Deputy Minister Karen Karapetyan discussed with the representatives of the Asian Development Bank the new framework action plan of ADB cooperation with Armenia for 2024-2028.
16/03/2023
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received representatives of the Asian Development Bank (ADB).
The deputy minister highly appreciated the cooperation formed between the Ministry of Justice and ADB, and also emphasized the importance of jointly implemented programs.
During the meeting, the parties discussed the new framework action plan for ADB cooperation with Armenia for 2024-2028, which is planned to be developed in line with the priorities and needs of the RA government.
In this context, the strategic directions of judicial and legal, anti-corruption and public administration reforms were presented. The legislative amendments planned in the field of arbitration, mediation and bankruptcy as part of judicial and legal reforms were discussed. The strategy of the anti-corruption sector was presented at the same time, including the key directions underlying the strategy: prevention of corruption, countering corruption, strengthening of integrity in the public administration system, declaration, increasing transparency in the private sector, detection of corruption crimes, anti-corruption education and awareness.
The development of the capacities of the Ministry's employees in the field of development of strategic documents and strategic forecasts, including the creation of electronic platforms, the improvement of existing platforms, as well as cooperation in the direction of the digitization process, was emphasized on both sides.
Karen Karapetyan also mentioned the reforms of the penitentiary sector, in particular, the works aimed at improving the probation service.