Տուգանքի 50%-ն ու մնացորդի կատարողական ծախսը վճարելու դեպքում` պարտավորությունը կհամարվի ամբողջությամբ կատարված
04/04/2024
«Վարչական իրավախախտումների մասին» ՀՀ օրենսգրքում՝ լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքով՝ մինչև 2024 թվականի ապրիլի 5-ը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն կատարման ներկայացված և օրենքում նշված վարչական իրավախախտումների համար նախատեսված տուգանքի 50 տոկոսը և դրան համապատասխան կատարողական ծախսը վճարելու դեպքում պարտավորությունը կհամարվի ամբողջությամբ կատարված։ Արտոնությունից օգտվելու համար սահմանվել է եռամսյա ժամկետ։ Վճարումները քաղաքացիները կարող են կատարել ՀԿԱԾ cesa.am պաշտոնական կայքի «Անձնական գրասենյակ», «Հետախուզումներ» հարթակների, վճարահաշվարկային տերմինալների, բանկերի միջոցով։ Հարկադիր կատարման փուլում վճարման համակարգերում արդեն արտացոլված է լինելու յուրաքանչյուր կատարողական վարույթով տուգանքի 50 տոկոսի և մնացորդ գումարի համար հաշվարկված կատարողական ծախսի գումարը, բացառությամբ այն վարչական իրավախախտումների, որոնց վրա վերոնշյալ օրենքի կարգավորումները չեն տարածվում։ Կարգավորումները կգործեն ապրիլի 5-ից։

Liability to be considered fully fulfilled if 50% of fine and enforcement cost of remaining amount are paid
04/04/2024
According to the Law "On making supplements and amendments to the Code of the Republic of Armenia on Administrative Offences", liability shall be considered as fully fulfilled if 50% of the fine established for administrative offences — submitted to the Compulsory Enforcement Service for enforcement before 5 April 2024 and set forth in the Law — and the relevant enforcement cost are paid. A three-month time period has been set for benefitting from this privilege. Citizens can make payments through the "My Profile" and "Wanted" platforms of the CES official website (cesa.am), payment and settlement terminals and banks. In the stage of enforcement, the amount of 50% of the fine of each enforcement proceeding and enforcement costs calculated for the remaining amount will be shown in the payment system, except for administrative offences to which the regulations of the aforementioned Law do not apply. The regulations will take effect starting from 5 April.