800 փաստաբան հնարավորություն է ունեցել վերապատրաստվել. ներկայացվել է Քաղաքացիական դատավարության նոր էլեկտրոնային համակարգն ու օգտագործման եղանակը
31/01/2024
Քաղաքացիական դատավարության էլեկտրոնային համակարգի գործարկմամբ պայմանավորված՝ Արդարադատության նախարարությունը Փաստաբանների պալատի հետ համատեղ մեկնարկել է էլեկտրոնային հարթակի հնարավորությունները և հմտությունները փաստաբաններին փոխանցելու դասընթացներ: Դասընթացների ժամանակ փաստաբանական համայնքին է ներկայացվել համակարգի օգտագործման եղանակները՝ հայցադիմում ներկայացնելու, պետական տուրքի վճարման, ապացույց կցելու, հայցադիմումի պատասխան, դիմում, միջնորդություն ներկայացնելու, և վճռի բողոքարկման հնարավորությունը: Ավելի քան 800 փաստաբան, արդեն իսկ մասնակցել են դասընթացներին՝ առկա և հեռակա ձևաչափով:
Դասընթացները կրելու են շարունակական բնույթ:
Ավելի վաղ, Բարձրագույն դատական խորհուրդը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, համաձայն որի՝ 2024 թվականի փետրվարի -ից դատարան ներկայացվող նոր դատական գործերով բոլոր դատավարական փաստաթղթերը կազմվելու և ներկայացվելու են էլեկտրոնային համակարգի միջոցով՝ համակարգի կողմից տրամադրվող գործիքակազմին և առաջադրվող պահանջներին համապատասխան:

800 advocates had the opportunity to undergo training; New electronic system for civil procedure and method for use of system were introduced
31/01/2024
Due to the launch of the electronic system for civil procedure, the Ministry of Justice, jointly with the Chamber of Advocates, has launched training courses to transfer the capacities and skills of the electronic platform to advocates. During the training courses, the advocatorial community was introduced to the operating procedures of the system — filing a statement of claim, paying state duty, attaching evidence, responding to a statement of claim, filing an application or motion, as well as the opportunity to appeal a particular civil judgment. Over 800 advocates have already participated in the training courses, both on-site and off-site. The training courses will be ongoing. In the past, the Supreme Judicial Council made a statement, according to which starting from February 2024, all procedural documents for new court cases filed with a particular court will be prepared and filed through an electronic system, in accordance with the toolkit and requirements provided and proposed under the system.