Արդարադատության նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է ընտրական բարեփոխումներին ուղղված թեմատիկ քննարկումների շարքը
02/09/2022
Արդարադատության նախարարությունը՝ Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES) հետ համագործակցությամբ, մեկնարկել է ընտրական բարեփոխումներին ուղղված թեմատիկ քննարկումների շարքը։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը բացման խոսքում շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման մասնակիցներին և գործընկերներին, ինչպես նաև Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժերոմ Լեյրոյին և թիմին՝ Արդարադատության նախարության հետ ընտրական բարեփոխումների շրջանակում շարունակական ու արդյունավետ համագործակցության համար:
Փոխնախարար Թումանյանցը հայտնել է, որ Կառավարության 2021-2026թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրով սահմանված ընտրական բարեփոխումներին ուղղված միջոցառումները նախատեսվում են իրականացնել մինչև 2023 թվականի մարտի վերջին տասնօրյակը: Այս նպատակով, Արդարադատության նախարարության կողմից կազմվել է “Ընտրական օրենսդրության և պրակտիկայի խնդիրների վերաբերյալ” զեկույցը, որտեղ ամփոփված են հասարակական կազմակերպությունների, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ ներկայացված խնդիրները, առաջարկությունները և կարծիքները, որոնք շրջանառվել են նաև շահագրգիռ գործընկերների շրջանում:
Փոխնախարար Թումանյանցը ներկայացրել է նաև զեկույցի արդյունքում կազմված ընտրական բարեփոխումներին ուղղված թեմատիկ քննարկումների ժամանակացույցը և կարևորել՝ յուրաքանչյուր թեմատիկ քննարկմանը ներառական մասնակցության ապահովումը:
Միջոցառմանը հրավիրված էին խորհրդարանական, արտախորհրդարանական ուժերի, պետական կառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, Հայաստանում միջազգային առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

The Ministry of Justice, in co-operation with the International Foundation for Electoral Systems (IFES), has launched a series of thematic discussions for electoral reforms.
In her opening speech, Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants expressed gratitude to the participants of the event and partners, as well as to Country Director of the International Foundation for Electoral Systems Office in Armenia Jérôme Leyraud and the team for the ongoing and effective co-operation with the Ministry of Justice within the scope of electoral reforms.
Deputy Minister Tumanyants informed that it is planned to implement the actions for electoral reforms — prescribed by the 2021-2026 Action Plan of the Government — before the last ten-day period of March 2023. For this purpose, the Ministry of Justice has drawn up the Report “On Issues of Electoral Legislation and Practice”, which sums up the issues, recommendations and opinions submitted by non-governmental organisations, the OSCE/ODIHR and the Venice Commission in regard to the reforms in the Electoral Code and were put into circulation among the interested partners as well.
Deputy Minister Tumanyants also presented the timetable for thematic discussions for electoral reforms that was drawn up as a result of the Report and attached importance to ensuring the inclusive participation in every thematic discussion.
Representatives of parliamentary, extra-parliamentary forces, state administration bodies, civil society organisations and organisations carrying out international mission in Armenia were invited to the event.