Այսուհետ քաղաքացիներն ստիպված չեն լինի բռնագանձման ենթակա գումարը վճարելուց հետո սպասել ևս 7 օր, որպեսզի Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից դրված արգելանքը հանվի. թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ներդրված ավտոմատացված համակարգի շնորհիվ արգելանքի հանումն այժմ կկատարվի 1 օրվա ընթացքում
01/09/2022
Տարիներ շարունակ քաղաքացիների կողմից առկա է եղել արդարացի բողոք, որ անգամ վճարումը կատարելուց հետո ստիպված են եղել դիմել տարբեր օղակների, սպասել օրերով` մինչև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից իրենց գույքի և ֆինանսական միջոցների նկատմամբ սահմանված արգելանքը կհանվի:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության և «Կոնվերս Բանկ»-ի պիլոտային ծրագրի շրջանակներում գործարկվել է ավտոմատացված համակարգ, որի շնորհիվ արգելադրված բանկային հաշվին բռնագանձման ենթակա ամբողջ գումարի առկայության դեպքում գումարի բռնագանձումը և բանկային հաշվի ապաարգելադրումը տեղի են ունենալու մինչև 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ նախկին 1 շաբաթվա փոխարեն:
Թվային լուծումների շնորհիվ՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից բանկին բռնագանձման հաղորդագրություն ուղարկելիս՝ վերջինիս կողմից պատասխաններն այսուհետ լինելու են ավտոմատ եղանակով՝ առանց մարդկային միջամտության, ինչը հնարավոր սխալներից խուսափելու և ժամանակ խնայելու հնարավորություն կտա:
Ավտոմատացման նոր ներդրվող համակարգն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք են՝ կատարողական վարույթի շրջանակում ՀԿԱԾ և բանկ հարաբերությունների արագ և արդյունավետ կարգավորումը, առավել պարզեցված վարչարարությունը, քաղաքացիների հաշիվների առավելագույն սեղմ ժամկետում ապաարգելադրումը, ապաարգելադրման գործընթացում մարդկային գործոնով պայմանավորված սխալվելու հավանականության բացառումը։
Հարկ է նշել, որ նախորդ շաբաթ ՀԿԱԾ-ը նմանատիպ պիլոտային ծրագիր էր մեկնարկել նաև IDBank-ի հետ: Այսպիսով «Կոնվերս Բանկ»-ը երկրորդն է թվայնացման այս շղթայում:

From this point forth, after paying the amount subject to confiscation, citizens will not have to wait another 7 days for the lien imposed by the Compulsory Enforcement Service to be lifted; now the lien will be lifted within 1 day thanks to the automated system introduced through the use of digital technologies
01/09/2022
For years, citizens have righteously complained that they have had to apply to different circles even after making a payment and wait for days for the lien imposed by the Compulsory Enforcement Service on their properties and funds to be lifted.
Within the scope of the pilot programme of the Compulsory Enforcement Service and Converse Bank, an automated system has been launched thanks to which, in case there is a full amount subject to confiscation in the bank account on which lien is imposed, the amount will be confiscated and the lien on the bank account will be lifted within 1 working day instead of the previous one week.
Thanks to the digital solutions, when the Compulsory Enforcement Service sends a message to a bank about confiscation, from this point forth, the replies of the bank will be automatic, without human intervention, which will provide the opportunity to avoid possible mistakes and save time.
The automation system being newly introduced has a number of advantages — rapid and effective regulation of the relations between the Compulsory Enforcement Service and the bank within the scope of enforcement proceedings, more simplified administration, lifting of lien on bank accounts of citizens within a maximum short period and exclusion of the probability of making a mistake due to the human factor in the process of lifting the lien.
It should be noted that last week the Compulsory Enforcement Service also launched a similar pilot programme with IDBank. Thus, Converse Bank is the second in this chain of digitalisation.