Վարչապետի գլխավորությամբ կայացած միջգերատեսչական քննարկումների արդյունքներով նպատակահարմար չի համարվել ծանր վիրավորանքի ամրագրումը նոր Քրեական օրենսգրքում. այդ անընդունելի երևույթի համար կպահպանվի միայն քաղաքացիական պատասխանատվությունը` մինչև 3.000.000 դրամի չափով
Սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող Քրեական օրենսգիրքը այլևս պատասխանատվություն չի նախատեսում ծանր վիրավորանքի համար: Ծանր վիրավորանքի համար քրեական պատասխանատվությունը նախատեսվել էր հասարակության խոր բևեռացման պայմաններում առանձին խմբերի և անհատների խայտառակ անընդունելի վարքագիծը զսպելու նպատակով:
Որքան էլ առանձին քաղաքական շրջանակներ հայտարարում էին ծանր վիրավորանքի քրեաիրավական նոր կարգավորման հակասահմանադրականության մասին, այդուհանդերձ, Սահմանադրական դատարանը հստակ արձանագրեց, որ այն լիովին համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
Վարչապետի գլխավորությամբ կայացած մի շարք մասնագիտական քննարկումների արդյունքում կառավարությունը գտել է, որ հետագա ժողովրդավարացման մեր օրակարգում խոսքի ազատության նույնիսկ իրավաչափ սահմանափակումը պետք է հնարավորինս իրականացնել առանց քրեական հետապնդման գործիքակազմի: Գործադիրը նպատակահարմար չի գտել ծանր վիրավորանքի ամրագրումը նոր Քրեական օրենսգրքում` նախընտրելով այդ անթույլատրելի երևույթի համար արդեն իսկ գործող քաղաքացիական պատասխանատվության կարգավորումները:
Կառավարությունը շարունակելով խոսքի ազատության պաշտպանության իր հանձնառությունը` նախատեսում է նաև միջազգային լավագույն փորձը հաշվի առնող օրեսնդրական միջոցներ ձեռնարկել` պաշտպանելու նաև անձանց արժանապատվությունը, մասնավոր կյանքը, ազգային անվտանգությունը և այլ չափազանց կարևոր արժեքներ ազատ արտահայտման չարաշահումներից: Ի թիվս այլ քայլերի, 2022 թվականի ապրիլի 19-ին Արդարադատության նախարարության, մի շարք հարգված լրագրողական կազմակերպությունների և Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ սկսվել է համագործակցություն նաև վերոնշյալ խնդիրների օրենսդրական կարգավորման նպատակով:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ծանր վիրավորանքի համար նախատեսված չի լինելու քրեական պատասխանատվություն՝ սա չի նշանակում, որ մադկանց արժանապատվությունը նվաստացնող հայտարարությունները մնալու են առանց իրավական լուրջ հետևանքների: Քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված կարգով վիրավորանքի հասցնելու պարագայում ազատ խոսքը չարաշահողները պարտավոր կլինեն վճարել փոխհատուցում մինչև 3.000.000 ՀՀ դրամի չափով:
Ուստի, մեր հայրենակիցներին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում զերծ մնալ վիրավորական և անպարկեշտ խոսույթից, այլապես նրանք կկրեն դրա համար օրենքով սահմանված խիստ պատասխանատվություն:

As a result of inter-agency discussions chaired by the Prime Minister, it was not considered as expedient to enshrine a severe insult in the new Criminal Code; only civil liability in the amount of up to AMD 3,000,000 will be maintained for this unacceptable phenomenon
The Criminal Code entering into force on 1 July of this year no longer provides for liability for severe insult. Criminal liability for severe insult was envisaged to curb the ignobly unacceptable behaviour of certain groups and individuals in the conditions of deep polarisation of the society.
No matter how much certain political circles declared that the new criminal regulation of severe insult is unconstitutional, nevertheless, the Constitutional Court has clearly stated that it is fully compliant with the Constitution.
As a result of a series of professional discussions chaired by the Prime Minister, the Government found that in our agenda of further democratisation, even a lawful restriction on freedom of speech must, to the extent possible, be implemented without the toolkit of criminal prosecution. The executive body did not find it expedient to enshrine severe insult in the new Criminal Code, preferring the existing civil liability regulations for this inadmissible phenomenon.
Continuing its commitment to protecting freedom of speech, the Government intends to take legislative measures, also taking into account the international best practices in order to protect the dignity and private life of individuals, national security and other extremely important values from the abuse of free expression. On 19 April 2022, among other steps, co-operation was launched with the Ministry of Justice, a number of respected journalistic organisations, and the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly for the legislative regulation of the above-mentioned issues.
Despite the fact that criminal liability for severe insult will not be envisaged, this does not mean that the statements insulting human dignity will be left without serious legal consequences. In case of insulting as prescribed by the Civil Code, those who abuse free speech will be obliged to pay compensation in the amount of up to AMD 3.000.000.
Therefore, once again, we call on our compatriots to refrain from insulting and obscene speech; otherwise, they will bear strict liability prescribed by law for it.