300 հազար դրամից ավելի գործարքների դիմաց վճարումները պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով, օրենքի պահանջները չպահպանելու դեպքում գործարքը կհամարվի առոչինչ և անվավեր
09/06/2022
Այս տարվա հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու 2022 թ. հունվարի 18-ին ընդունված «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը, որի համաձայն՝ 300 հազար դրամից ավելի գործարքների դիմաց վճարումները պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով: Սա վերաբերում է, մասնավորապես, գույքի օտարման, օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքներին, որոնց գինը գերազանցում է 300 հազար դրամը կամ օրինակ՝ 500 հազար դրամը, եթե դրանք այնպիսի գործարքներ են, որոնց արդյունքում գույքի նկատմամբ իրավունքները ենթակա են գրանցման: Դրանք են, օրինակ՝ անշարժ  գույքի առք ու վաճառքը կամ ֆիզիկական անձանց միջեւ փոխառությունները՝ 300 հազար դրամը գերազանցելու դեպքում  եւ այլն: Այս մասին տեղեկացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը՝ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:
«Այս կարգավորումները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է ապահովել, որ նմանատիպ գործարքներն իրականում կատարվեն անկանխիկ եղանակով»,- ասել է փոխնախարարը՝ պարզաբանելով, որ քննարկվող նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ այն դեպքում, երբ չեն պահպանվել նշված օրենքի պահանջները, տվյալ գործարքը կհամարվի առոչինչ եւ անվավեր: Այս դեպքում ցանկացած շահագրգիռ անձ տասը տարվա ընթացքում կարող է դիմել դատարան եւ պահանջել կիրառել այդ գործարքի առոչինչ լինելու հետեւանքները: Եթե դատարանը որոշի, որ գործարքն առոչինչ է, ապա գործարքի կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավոր կլինի մյուս կողմին վերադարձնել գործարքով ամբողջ ստացածը, իսկ եթե դա անհնար է, ապա փոխհատուցել ստացած արժեքը դրամով: Նշված կարգավորումը գործելու է նաեւ այն դեպքերում, երբ գործարքը մասնատվում է, եւ վճարումը մաս-մաս է կատարվում՝ օրենքի պահանջներից խուսափելու նպատակով: Այս դեպքում նույնպես գործարքն առոչինչ կհամարվի:
Տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է պարտադիր ապահովեն վճարային քարտերի միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունումը՝ բացառությամբ կրպակների: Վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների (օրինակ՝ էլեկտրոնային դրամապանակների) միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունումը կկատարվի տնտեսվարող սուբյեկտների ցանկությամբ:
Նախագծին ԱԺ ֆինանսավարկային են բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Նարեկ Գրիգորյանի խոսքով՝ նախագծի ընդունմամբ կավելանան պետական բյուջեի մուտքերը, քանի որ կկրճատվի ստվերային շրջանառությունը:

Payments for transactions worth over AMD 300 000 must be made in a non-cash manner; in case of failure to comply with the law, the transaction will be considered as null and void
09/06/2022
The Law “On non-cash transactions” adopted on 18 January 2022 will enter into force on 1 July of this year, pursuant to which payments for transactions worth over AMD 300 000 must be made in a non-cash manner. This particularly refers to the transactions of alienation, use of property, performance of works and provision of services, the price of which exceeds AMD 300 000 or, for example, AMD 500 000, if they are such transactions which result in registration of rights over property. These are, for example, the purchase and sale of real estate, or loans between natural persons in case of exceeding AMD 300 000, etc. This was announced by Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants during the discussion — in the first reading — of the draft Law "On making a supplement and amendments to the Law ’On non-cash transactions’".
"In order to implement these arrangements, it is necessary to ensure that such transactions are actually made in a non-cash manner," said the Deputy Minister, clarifying that the draft under consideration proposes to define that in case the requirements of the said Law have not been observed, the given transaction will be considered as null and void. In this case, any interested person may apply to court within ten years and require application of the consequences of the null and void transaction. Where the court decides that the transaction is null and void, each of the parties to the transaction will be obliged to return to the other party all the proceeds of the transaction, and if it is impossible, to compensate the received value in money. This arrangement will also apply in cases where the transaction is splitted and the payment is made in instalments in order to avoid the requirements of the law. In this case, the transaction will also be considered as null and void.
Economic entities must mandatorily ensure the acceptance of non-cash payments via payment cards, except for kiosks. Acceptance of non-cash payment via other payment instruments based on payment technologies (for example, e-wallets) will be made at the request of economic entities.
The Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly gave a positive conclusion to the draft. According to co-speaker Narek Grigoryan, the adoption of the draft will increase state budget revenues, as the shadow turnover will be reduced.