Քաղաքացիները կկարողանան առավել արագ ու արդյունավետ իրականացնել իրենց իրավունքների պաշտպանությունը, իսկ դատարանների ծանրաբեռնվածությունը հնարավորինս կթեթևանա
Դատարանների գերծանրաբեռնվածությունն այսօր արդիական խնդիր է, որի լուծման նպատակով դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսվել է վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացում, որի միջոցով քաղաքացիները կկարողանան առավել արագ ու արդյունավետ իրականացնել իրենց իրավունքների պաշտպանությունը, իսկ դատարանների ծանրաբեռնվածությունը հնարավորինս կթեթևանա:
Այս նպատակով Կառավարության կողմից հավանության է արժանացել «Հաշտարարության մասին» օրենքում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի նպատակն է հիմնովին բարեփոխել հաշտարարության ոլորտը:
Նախագծերի փաթեթով որոշ ընտանեկան գործերով սահմանվել է պարտադիր հաշտարարություն իրականացնելու պահանջ` նախքան դատարան դիմելը: Բացի այդ, ըստ նախագծի` հաշտարարի թեկնածուն կընտրվի և դատարանին կներկայացվի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով: Կողմերը կկարողանան նաև առցանց եղանակով մասնակցելու հաշտարարության գործընթացին:
Նախագծի ընդունման արդյունքում հնարավորինս կերաշխավորվի բոլոր դեպքերում հաշտարարին իր աշխատանքի դիմաց վարձատրության տրամադրումը:
Օրենքն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում Արդարադատության նախարարությունը կկազմակերպի գործող հաշտարարների վերապատրաստման և նոր հաշտարարների ներգրավման, ուսուցման ու որակավորման գործընթացը՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:

Citizens will be able to implement protection of their rights more quickly and effectively, and the overload of courts will be mitigated as much as possible.
The overload of courts is a topical issue today. To solve this issue the Strategy for Judicial and Legal Reforms envisages the development of alternative dispute resolution methods, through which citizens will be able to protect their rights more quickly and effectively, and the overload of the courts will be mitigated as much as possible.
For this purpose, the Government has approved the package of draft laws "On making supplements and amendments to the Law ’On mediation’” and related Laws, the aim of which is to fundamentally reform the field of mediation.
The package of drafts has prescribed a requirement for mandatory mediation in some family cases before applying to court. In addition, according to the draft, the candidate for a mediator will be selected and presented to the court through the electronic system. The parties will also be able to participate in the mediation process online.
As a result of adoption of the draft, provision of remuneration to the mediator for his or her work will be guaranteed in all cases.
Within one year after adoption of the Law by the National Assembly, the Ministry of Justice will organise the training of current mediators, engagement, instruction and qualification of new mediators in accordance with international standards.