Նիդերլանդները կաջակցի Հայաստանին դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումները կյանքի կոչելու հարցում․ Կարեն Անդրեասյանն ու դեսպանը հանդիպել են
06/09/2021
Նիդերլանդների Թագավորությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ դատաիրավական ոլորտում սկսած բարեփոխումներն իրականացնելու աշխատանքներում։ Հայաստան-Նիդերլանդներ համագործակցության հարցերն այսօր քննարկել են արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը  և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսը։
Դեսպանը նախարար Անդրեասյանից հետաքրքրվել է Նախարարության առաջնահերթություններով և ընդգծել, որ Նիդերլանդները բաց է բոլոր առաջարկների համար։
Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի հետ կապված հինգ մեծ երազանքները՝ ուղղված Սահմանադրության, քրեակատարողական և պրոբացիոն համակարգերի բարեփոխումներին, բարեվարքության ստուգման միջոցով դատական համակարգի առողջացմանը, հարկադիր կատարման ոլորտում բարեփոխումներին և դատաիրավական համակարգի թվայնացմանը։
Այս համատեքստում նախարարը նշել է, որ ոլորտները մեծ են, կարևոր ու առանց միջազգային գործընկերների աջակցության այդ ուղղությամբ բարեփոխումները կյանքի կոչելը դժվար կլինի։
Դեսպան Սխերմերսը Նիդերլանդների պատրաստակամությունն է հայտնել մի շարք ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու հարցում։

The Netherlands will support Armenia to implement reforms in the judicial and legal sector. Karen Andreasyan and the Ambassador meet
06/09/2021
The Kingdom of the Netherlands is ready to support Armenia to implement the reforms launched in the judicial and legal sector. Today, Minister of Justice Karen Andreasyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of The Netherlands to Armenia Nico Schermers discussed the issues of co-operation between Armenia and The Netherlands.
The Ambassador inquired from Minister Andreasyan after the priorities of the Ministry and highlighted that The Netherlands is open to any kinds of proposals.
Karen Andreasyan presented the five biggest dreams related to the justice sector, targeted at the reforms of the Constitution, the penitentiary and probation systems, the recovery of the judicial system through integrity checking, the reforms in the sector of compulsory enforcement and digitalisation of the judicial system.
In this context, the Minister stated that the sectors are large, important and that it will be difficult to implement the reforms in that direction without the support of international partners.
Ambassador Schermers expressed willingness to deepen the co-operation in a number of other directions.