Ռուստամ Բադասյանը Ճապոնիայի դեսպանի հետ քննարկել է փոխգործակցությունը խորացնելուն ուղղված մի շարք հարցեր
30/06/2021
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին:
Ռուստամ Բադասյանը ողջունել ու շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել երկու պետությունների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Ճապոնիայի կառավարությունը բարձր է գնահատում Ռուստամ Բադասյանի մասնակցությունը այս տարվա մարտին Ճապոնիայում տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի Հանցավորության կանխարգելման և քրեական արդարադատության 14-րդ կոնգրեսին։ Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիի խոսքով՝ Հայաստանն ու Ճապոնիան պետք է ավելի սերտացնեն հարաբերությունները, քանի որ ինքը տեսնում է դրա ներուժը՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների և մշակութային ոլորտներում և, չնայած կառուցվածքային ու համակարգային տարբերություններին՝ նաև դատաիրավական ոլորտում։
Ռուստամ Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը՝ Արցախյան պատերազմի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով Հայաստանին տրամադրած 3,6 մլն դոլար հումանիտար օգնության համար և անդրադարձել Կոնգրեսի մասնակցության արդյունքներին ու ճապոնացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում քննարկած համագործակցության լայն օրակարգին, մասնավորապես՝ պրոբացիայի և քրեակատարողական ոլորտներում Ճապոնիայի լավագույն փորձը Հայաստանում ներդնելու հնարավորությանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերն անձնական ներդրման պատրաստակամություն են հայտնել՝ ի շահ Հայաստան-Ճապոնիա հարաբերությունների զարգացման։

Rustam Badasyan discusses with Ambassador of Japan several issues aimed at deepening the co-operation
30/06/2021
Today, Acting Minister of Justice Rustam Badasyan received newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Fukushima Masanori.
Rustam Badasyan welcomed and congratulated the Ambassador on the appointment and wished success in the development of relations between the two countries.
The Ambassador expressed gratitude for the reception and noted that the Government of Japan highly appreciates Rustam Badasyan’s participation in the 14th United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice held in Japan in March of this year. According to Ambassador Fukushima Masanori, Armenia and Japan should further strengthen the relations, as he sees its potential, especially in the high-tech and cultural sectors and, despite the structural and systemic differences, in the judicial and legal sector as well.
Rustam Badasyan expressed gratitude to the Government of Japan for the humanitarian aid in the amount of USD 3,6 million provided to Armenia for the purpose of neutralising the consequences of the Artsakh war and touched upon the results of the Congress participation and the broad agenda of co-operation discussed during the meeting with the Japanese partner, in particular, the possibility to introduce the best practice of Japan in the probation and penitentiary sectors in Armenia.
At the end of the meeting, the parties expressed readiness for personal contribution to the benefit of development of the Armenia-Japan relations.