Համաներման մասին օրենքի կիրառման քայլերը․ օրենքն այսօրվանից ուժի մեջ է մտել
«Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքն այսօրվանից ուժի մեջ է մտել: Հիշեցնենք, որ համաներումը կիրառելի է այսօրվա դրությամբ 27 տարին լրացած շարքային և 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայական կազմերի այն անձանց նկատմամբ, ովքեր խուսափել են պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից և կասկածվում, մեղադրվում կամ դատապարտվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով (միայն եթե նույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը կատարվել է ռազմական դրության ժամանակ) սահմանված՝ ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու հանցանք կատարելու մեջ:
Համաներման մասին օրենքի կիրառումը մեր հայրենակիցների համար առավել պատկերավոր և կանխատեսելի դարձնելու համար ստորև ներկայացնում ենք գործնական որոշ պարզաբանումներ.
1. Եթե Դուք գտնվում եք հետախուզման մեջ, և Ձեր նկատմամբ ընտրված է կալանքի ձևով խափանման միջոց, ապա.
• անհրաժեշտ է մուտք գործել ՀՀ տարածք (2021թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ).
• մուտք գործելուց հետո կարճ ժամանակով վերցվելու եք արգելանքի և  ներկայացվելու եք վարույթն իրականացնող մարմին.
• կարճ ժամկետում վարույթն իրականացնող մարմինը կլուծի Ձեր նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու հարցը, և, ըստ այդմ, Դուք հնարավորություն կունենաք ազատվել արգելանքից և գտնվել ազատության մեջ.
• Համաներման օրենքի պահանջներին համապատասխանելու դեպքում իրավասու մարմինը Ձեր նկատմամբ կկիրառի համաներումը:
2.Եթե Դուք պատիժ եք կրում քրեակատարողական հիմնարկում, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու է ՀՀ ԱՆ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկի պետը:
3.Եթե  Դուք դատապարտվել եք ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի (օրինակ՝ տուգանք) կամ պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատվել եք, և Ձեր վարքագծի նկատմամբ իրականացվում է վերահսկողություն, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու է ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի ծառայությունը:
4.Եթե Ձեր վերաբերյալ գործը ՀՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության կամ վերաքննիչ քրեական դատարանում է, սակայն մինչև Համաներման օրենքի ուժի մեջ մտնելը չի քննվել կամ քննվել է, բայց դատավճիռն օրինական ուժի մեջ չի մտել, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու են համապատասխանաբար ՀՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության և վերաքննիչ քրեական դատարանները:
5.Եթե Ձեր հանդեպ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու է դատարանը` Ձեր վարքագծի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող իրավասու մարմնի միջնորդության հիման վրա:
6.Եթե Ձեր գործով վճռաբեկ բողոքն ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի վարույթ, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու է ՀՀ վճռաբեկ դատարանը:
7.Եթե Դուք ՀՀ դատարանների կողմից դատապարտվել եք, սակայն պատիժը կրում եք ՀՀ սահմաններից դուրս, ապա Ձեր նկատմամբ Համաներման մասին օրենքի կիրառման հարցը լուծելու է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը:
* Նկարագրված իրավիճակներից յուրաքանչյուրի դեպքում էլ համաներումը Ձեր նկատմամբ կիրառվելու է միայն Համաներման օրենքի պահանջներին համապատասխանելու դեպքում:
Համաներման մասին օրենքի համաձայն՝ համաներումը չի կիրառվում`
1) մինչև օրենքն ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող անձանց նկատմամբ, բացառությամբ այն անձանց, որոնք 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ անձամբ կամովին կներկայանան քրեական հետապնդման մարմիններ, իսկ եթե գործը դատարանի վարույթում է` դատարան.
2) այն անձանց նկատմամբ, որոնց դեպքում վերջին տասը տարվա ընթացքում`
ա. նշանակված պատժաչափը կրճատվել է Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, և որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար, կամ
բ. պատիժը կրելուց ազատել են Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, և որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար, կամ
գ. քրեական հետապնդում չի իրականացվել, կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, և որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար.
3) այն անձանց նկատմամբ, որոնք Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքը կատարել են մեկ այլ գործով նշանակված՝ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու հիմքով սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում։

Steps for application of the Law ''On amnesty''; the Law having entered into force today
call-up of compulsory military or alternative service'' entered into force. We would like to remind that amnesty is applicable to the persons of private staff of the reserve having attained the age of 27 and the officer staff of the reserve having attained the age of 35 as of now, who evaded compulsory military or alternative service and are suspected, accused or were convicted for committal of criminal offences of evading regular military call-up of compulsory military or alternative service prescribed by part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (only if the act provided for by part 1 of the same Article was committed during marital law).
In order to make application of the Law ''On amnesty'' more vivid and predictable for our compatriots, we present some practical explanations below:
1. Where you are on the wanted list, and detention is chosen as a measure of restraint to be imposed on you:
it is necessary to enter the territory of the Republic of Armenia
(up to 31 December 2021 inclusive);
you will, upon entry, be placed under custody and presented before the body conducting proceedings;
the body conducting proceedings will, within a short period of time, settle the issue of lifting or changing the measure of restraint imposed on you, and you will accordingly have the opportunity to be released from custody and be in liberty;
in case of compliance with the requirements of the Law ''On amnesty'', the competent body will apply amnesty to you.
2. Where you are serving the punishment in a penitentiary institution, the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you will be settled by the head of the relevant penitentiary institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
3. Where you have been convicted to punishment other than deprivation of liberty (such as imposition of fines) or have been conditionally early released from serving the punishment, and surveillance is carried out over your conduct, the Probation Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia will settle the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you.
4. Where the case concerning you is pending before the Court of First Instance of General Jurisdiction of the Republic of Armenia or the Criminal Court of Appeal of the Republic of Armenia, but was not examined before the entry into force of the Law ''On amnesty'' or was examined without the judgment having entered into legal force, the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you will be settled by the Court of First Instance of General Jurisdiction of the Republic of Armenia and the Criminal Court of Appeal of the Republic of Armenia, respectively.
5. Where you have been granted conditional non-application of punishment, or where serving of the punishment has been postponed, the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you will be settled by the court upon the motion of the competent authority carrying out surveillance over your conduct.
6. Where the appeal on points of law in your case has been accepted for proceedings in the Court of Cassation of the Republic of Armenia, the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you will be settled by the Court of Cassation of the Republic of Armenia.
7. Where you have been convicted by the courts of the Republic of Armenia, but are serving your punishment outside the borders of the Republic of Armenia, the issue of applying the Law ''On amnesty'' to you will be settled by the Criminal Court of Appeal of the Republic of Armenia.
* In each case of the situations described, amnesty will be applied to you only in case of compliance with the requirements of the Law ''On amnesty''.
According to the Law ''On amnesty'', amnesty shall not be applied:
(1) to persons having been on the wanted list prior to the entry into force of the Law, except for persons who will, by 31 December 2021 inclusive, voluntarily appear before criminal prosecution bodies in person, and where the case is in the proceedings of the court — before the court;
(2) to persons, in case whereof during the last ten years:
a. the punishment imposed has been commuted on the basis of decree of the President of the Republic of Armenia on granting pardon or the Law ''On declaring amnesty'' or the amnesty act of the National Assembly and who may, thereafter, be accused or are accused under part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia or have been convicted for committal of the criminal offence provided for by part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia; or
b. have been released from serving the punishment on the basis of decree of the President of the Republic of Armenia on granting pardon or the Law ''On declaring amnesty'' or the amnesty act of the National Assembly and who may, thereafter, be accused or are accused under part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia or have been convicted for committal of the criminal offence provided for by part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia; or
c. have not been subjected to criminal prosecution, or criminal prosecution has been terminated on the basis of the Law ''On declaring amnesty'' or the amnesty act of the National Assembly, and who may, thereafter, be accused or are accused under part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia or have been convicted for committal of the criminal offence provided for by part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia; or
(3) to persons having committed the criminal offence provided for by part 1 or part 3 of Article 327 of the Criminal Code of the Republic of Armenia during the probation period prescribed upon the ground of conditional early release from punishment or conditional non-application of punishment imposed in another case.