Պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ուսուցման ընդունելության գործընթացի ընթացիկ արդյունքների և դասընթացների վերաբերյալ (թարմացված)
22/12/2020
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին ընդունող հանձնաժողովի 5-րդ նիստում ամփոփվել են ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ուսուցման ընդունելության արդյունքները, որից հետո մեկնարկել է մրցույթով անցած 770 դիմորդների հետ պայմանագրերի կնքման գործընթացը:
Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրությամբ և COVID 19 համավարակով պայմանավորված՝ ոչ բոլոր դիմորդներն են հնարավորություն ունեցել կնքել պայմանագիր, և պայմանագրերի կնքման գործընթացը դեռ շարունակվում է:     Վերոգրյալով պայմանավորված՝ ընդունող հանձնաժողովի որոշմամբ պայմանագրերի կնքման գործընթացն կիրականացվի մինչև 2021 թվականի հունվարի 14-ը, և դասընթացները կմեկնարկեն հունվարի 18-ին:
Հավելյալ տեղեկատվության համար կարող եք կապվել հետևյալ հեռախոսահամարներով.
- ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր – 010 770 981
- ՀՀ արդարադատության նախարարություն -010 594 178

On the current results of the process of admission for instruction to be appointed to a position in the Patrol Service, and on the courses (updated)
22/12/2020
As we had already informed, on 5 December of this year, the results of admission for instruction to be appointed to a position in the Patrol Service of the Police of the Republic of Armenia were summarised at the 5 th session of the Admissions Commission, after which the process of conclusion of contratcts with 770 applicants having passed the competition was launched.
Due to the martial law declared in the Republic of Armenia and the COVID-19 pandemic, not all applicants had the opportunity to conclude a contract, and the process of conclusion of contracts is still continued. Due to the aforementioned, upon the decision of the Admissions Commission, the process of conclusion of contracts will be implemented until 14 January 2021, and the courses will start on 18 January.
You can contactl the following telephone numbers for further information:
- Educational Complex of Police of the Republic of Armenia: 010 770 981
- Ministry of Justice of the Republic of Armenia: 010 594 178
As we had already informed, on 5 December of this year, the results of admission for instruction to be appointed to a position in the Patrol Service of the Republic of Armenia were summarised at the 5 th session of the Admissions Commission, after which the process of conclusion of contratcts with 770 applicants having passed the competition was launched.