Քննարկվել են COVID 19 համավարակի պայմաններում խոցելի երեխաներին տրամադրվող ծառայությունների համակարգի ուժեղացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր
27/08/2020
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանն այսօր հեռավար ձևաչափով մասնակցել է «COVID 19 համավարակի պայմաններում խոցելի երեխաներին տրամադրվող ծառայությունների և երեխաների պաշտպանության արագ արձագանքման համակարգի ուժեղացում» ծրագրի բացմանը։ Այն իրականացվում է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ և ուղղված է համակարգի ամրապնդմանը, կարողությունների զարգացմանն ու կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաներին արագ արձագանքելուն։
Փոխնախարար Գալյանը ողջունել է Ծրագրի բացման երկօրյա դասընթացին մասնակող ներկայացուցչական կազմին և նշել, որ Արդարադատության նախարարությունը մեծապես կարևորում է կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված և հատկապես բռնության ենթարկված երեխաներին համալիր աջակցության տրամադրումը։ Այդ համատեքստում Սրբուհի Գալյանը մեծապես կարևորել է Միացյալ Թագավորության դեսպանության  հետ իրականացվող  ծրագիրն ու շնորհակալություն հայտնել ՄԹ գործերի նոր ժամանակավոր հավատարմատար, դեսպան Հելեն Ֆեյզին:
Փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ Ծրագրի շրջանակում հնարավոր կդառնա վեր հանել ոլորտում առկա խնդիրները և փորձել գտնել ընդունելի լուծումներ:  Այդ առումով Սրբուհի Գալյանը շեշտել է Հայաստանում երեխաներին վերաբերող առկա համակարգերը առավել համագործակցային և երեխայակենտրոն դարձնելու անհրաժեշտությունը և նշել, որ այդ խնդիրներն արտացոլված են Նախարարության կողմից նախագծված վերջին օրենսդրական բարեփոխումներում:
Բացման խոսքով են հանդես եկել նաև Հայաստանում Բրիտանական դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, դեսպան Հելեն Ֆեյզին, ՀՀ ոստիկանության  քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության անչափահասների իրավունքների պաշտպանության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վարչության պետ Նելլի Դուրյանը։
Դասընթացի շրջանակում «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ տնօրենի վերականգնողական ծրագրերի իրականացման հարցերով տեղակալ, Ծրագրի ղեկավար Գայանե Հովակիմյանը ներկայացրել է ծրագրի ընդհանուր դրույթները, Արդարադատության նախարարության Քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ, Ծրագրի փորձագետ-դասընթացավար Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է քրեական արդարադատության ոլորտում երեխաների իրավունքների պաշտպանության ընդհանուր ռազմավարությանն ու դրանք արտացոլող իրավական նախագծերին։

A number of issues related to the strengthening of the system for providing services to children effected by COVID 19 pandemic discussed
27/08/2020
Today, Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan participated remotely in the launch of the Project “Enhancing emergency response to child protection and ensuring services to children affected by pandemic, COVID 19”. The Project is implemented with the support of the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Armenia and is targeted at system strengthening, capacity building and emergency response to children having appeared in difficult life situations.
Deputy Minister Galyan welcomed the representatives participating in the two-day training courses of the launch of the Project and noted that the Ministry of Justice attaches a great importance to the rendering of comprehensive support to children having appeared in difficult life situations and especially those subjected to violence. In this context, Srbuhi Galyan attached a great importance to the Project being implemented with the Embassy of the United Kingdom and expressed gratitude to the new Chargé d'Affaires of the United Kingdom, Ambassador Helen Fazey.
The Deputy Minister expressed hope that the Project will allow to indentify the issues existing in the sphere and find acceptable solutions thereto. In this regard, Srbuhi Galyan emphasised the need to make the existing systems dealing with child issues in Armenia more cooperative and child-centred and noted that those issues are reflected in the recent legislative reforms initiated by the Ministry.
British Chargé d'Affaires in Armenia Helen Fazey and Head of the Department for Protection of Juveniles’ Rights and Combating Domestic Violence under the General Department of Criminal Investigation of the Police of the Republic of Armenia Nelly Duryan delivered an opening speech.
Within the framework of the training course, Deputy Director of the “Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre” SNCO coordinating the implementation of rehabilitation programmes, Project Officer Gayane Hovakimyan presented the general provisions of the Project, and Head of the Department of Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development of the Ministry of Justice, Project Expert-Trainer Arpine Sargsyan touched upon the general strategy for the protection of children's rights in the field of criminal justice and the legal drafts reflecting them.