Պատգամավոր Անի Սամսոնյանի պնդումներն իրականությանը չեն համապատասխանում. Արդարադատության նախարարություն
06/05/2020
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը նախօրեին Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին, անդրադառնալով արտակարգ դրության ռեժիմով պայմանավորված քրեակատարողական հիմնարկներ հանձնուքների ընդունման և տեսակցությունների տրամադրման արգելքին, հերթական անգամ մի շարք պնդումներ է արել, որոնք իրականությանը չեն համապատասխանում։
Առնվազն բաց աղբյուրներից օգտվելով՝ տիկին Սամսոնյանը կարող էր Ազգային ժողովի պատասխանատու ամբիոնն օգտագործելով՝ չներկայացնել չճշտված տեղեկություն՝ պնդելով, թե Հայաստանի 12 քրեակատարողական հիմնարկներից ներկայում միայն երկուսում է ներդրված սննդի մատակարարման նոր համակարգը, այն դեպքում, երբ արդեն ինը ՔԿՀ-ներում սննդի մատակարարման գործառույթը պատվիրակված է բաց մրցույթով հաղթող ճանաչված մասնավոր ընկերությանը, որի տրամադրած սննդի բարձր որակի և բազմազանության մասին բազմիցս բարձրաձայնել են թե՛ քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձինք, թե նրանց հարազատները, թե՛ ՔԿՀ-ներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբը, և թե՛ իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Ինչ վերաբերում է այն ենթադրությանը, որ արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում քրեակատարողական հիմնարկներում հանձնուքների, ծանրոցների և փաթեթների ընդունման արգելքը միտված է հիմնարկին կից գործող խանութների առևտուրը խթանելուն, ապա այն ևս իրականության հետ որևէ աղերս չունի:
Ազատությունից զրկված անձանց մերձավոր ազգականների կողմից հանձնուքներ, ծանրոցներ և փաթեթներ հիմնարկ բերելն արգելելը բխում է բացառապես ազատությունից զրկված անձանց և նրանց մերձավոր ազգականների առողջության պահպանման անհրաժեշտությունից: Պետք է նկատի ունենալ, որ խնդիրը լոկ հանձնուքն ընդունելը չէ, այլ նաև այն, որ պետք է առավելագույնս նվազեցվեն հիմնարկ վարակի ներթափանցման հնարավոր դեպքերը: Հիմնարկ մուտք ունեցող անձանց շրջանակի ընդլայնումը կարող է բարձրացնել վարակման ռիսկը, ինչը Նախարարության համար ընդունելի չէ: Առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման ուղղությամբ պետության ձեռնարկած քայլերը պետք է գերակա լինեն, այն էլ այն պայմաններում, երբ հանձնուքներ, ծանրոցներ և փաթեթներ ստանալու իրավունքը սահմանափակվել է միայն ժամանակավորապես՝ պայմանավորելով արտակարգ դրության հայտարարմամբ:
Հիմնարկներին կից գործող խանութներից առևտուր անելու դեպքում շաբաթական կտրվածքով, որպես կանոն, մեկ անգամ են ընդունվում հայտերը, հայտերն ընդունվելու դեպքում պահպանվում են սանիտարական բոլոր կանոնները, ընդունված հայտերի արդյունքում ձեռք բերված ապրանքները պահվում են առնվազն մեկ օր, ապա նոր միայն փոխանցվում հասցեատերերին, որպեսզի վարակի փոխանցման հավանականությունը հասցվի նվազագույնի: Մերձավոր ազգականների դեպքում, ինչպես նշվեց, առկա են՝ 1) հիմնարկ մուտք գործող անձանց շրջանակի ընդլայնման ռիսկեր, 2) հիմնարկ մուտք գործելու հնարավոր դեպքերի թվի ավելացման ռիսկեր՝ հաշվի առնելով այն, որ ազատությունից զրկված անձը կարող է անսահմանափակ թվով հանձնուքներ ստանալ (միայն կալանավորված անձանց դեպքում է, որ գործում է մինչև 70 կգ հանձնուք ստանալու հնարավորություն):
Ի վերջո, եթե թույլատրվի հանձնուքի ընդունումը, ապա պետք է գիտակցել, որ այդ դեպքում հիմնարկներ կարող են այցելել շուրջ 2140 անձ (ընդ որում՝ դա այն դեպքում, երբ հանձնուքը հիմնարկ բերի միայն 1 անձ): Օբյեկտիվորեն հիմնարկ 2140 անձի մուտքը կարող է հանգեցնել վարակի ներթափանման ռիսկայության բարձրացմանը, որի դեպքում հետևանքներն աղետալի կլինեն:

Ministry of Justice: Deputy Ani Samsonyan’s claims do not correspond to reality
During the hour of announcements in the National Assembly yesterday, Deputy of the “Bright Armenia” faction Ani Samsonyan, touching upon the ban on acceptance of deliverables and granting of visits at penitentiary institutions due to the regime of state of emergency, made, once again, a number of claims that do not correspond to the reality.
By using at least open sources, Mrs. Samsonyan could have refrained from presenting unverified information by taking advantage of the podium of the National Assembly, claiming that the new system for food supply is introduced in only two out of the 12 penitentiary institutions in Armenia, in the case when the function for food supply at already nine penitentiary institutions is outsourced to a private company having been declared as the winner in an open tender, and both the persons kept at penitentiary institutions, their relatives, and the Group of Public Monitors Implementing Supervision over the Criminal-Executive Institutions and Bodies and representatives of non-governmental human rights organisations have spoken up about the high quality and variety of food provided by the private company on many occasions.
As for the assumption that the ban on acceptance of deliverables, parcels and packages at penitentiary institutions due to the state of emergency declared on the ground of the emergency situation is targeted at promoting the trade of stores operating adjacent to the penitentiary institution, this also has nothing to do with the reality.
Banning the deliverables, parcels and packages being brought by the next of kin of the persons deprived of liberty to the institution derives exceptionally from the need to maintain the health of persons deprived of liberty and of their next of kin. It should be taken into account that the problem is not merely in non-acceptance of the deliverables, but also in the fact that the potential cases of penetration of the coronavirus into the penitentiary institutions must maximally be reduced. Expansion of the circle of persons having access to the institution may increase the risk of infection, which is unacceptable for the Ministry. The steps undertaken by the State for ensuring the right to maintenance of health must be overriding, especially when the right to receive deliverables, parcels and packages has been restricted only temporarily, being conditioned by the state of emergency.
In case of making purchases from stores operating adjacent to penitentiary institutions, on a weekly basis, applications are accepted, as a rule, once; if applications are accepted, all sanitary rules are observed, the goods obtained as a result of accepted applications are kept for at least one day, and only then they are transferred to the addressees in order to reduce the likelihood of transmission of the virus to the minimum. In case of next of kin, as mentioned, there are: (1) risks of expansion of the circle of persons entering the penitentiary institution; (2) risks of increase of the number of potential cases of entering the penitentiary institution, taking into account the fact that a person deprived of liberty may receive an unlimited number of deliverables (only in the case of detained persons is there an opportunity to receive up to 70 kg of deliverables).
After all, if acceptance of deliverables is permitted, we should realise that around 2140 persons may visit those institutions (moreover, that is in the case when only 1 person brings deliverables to the institution). Entry of 2140 persons into the institution may objectively lead to the increase of the risk of penetration of the virus, in case of which the consequences will be catastrophic.