Ի պատասխան Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի զեկույցի բովանդակության շահարկումների
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և Արդարադատության նախարարությունը հավատարիմ են մնում դատական իշխանության նկատմամբ վստահության վերականգնման նպատակով և դատական համակարգի առողջացմանը միտված խորքային բարեփոխումներ իրականացնելու մասին հայտարարված նպատակին և այդ նպատակին հասնելու համար դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքերի հստակեցման և ընդլայնման, ինչպես նաև դատավորների բարեվարքության և գույքային դրության գնահատման օբյեկտիվ կառուցակարգ մշակելու միջոցով իրականացման դիրքորոշմանը:
Այդուհանդերձ, քանի որ ԵԽ «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) 119-րդ նստաշրջանի զեկույցի բովանդակությունը մամուլում շահարկումների տեղիք է տվել և մի շարք հարցեր առաջացրել, կարծում ենք, որ խնդիրն առավելապես վերաբերում է «վեթինգ» բառի մեկնաբանությանը և այն եղանակներին ու ձևին, որով այդ գործիքը կիրառվել է տարբեր երկրներում: Ի դեպ, առնվազն տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, թե ինչպես է սահմանափակ հասանելիությամբ զեկույցը կամ դրա բովանդակությունը հասանելի դարձել հարցը միակողմանիորեն շահարկող անձանց շրջանակին:
Արդարադատության նախարարությունը հաստատակամ է իր մոտեցման մեջ, ըստ որի՝ դատական համակարգի բարեփոխման առանցքում լինելու են դատավորի գույքի, եկամուտների ծախսերի, շահերի հայտարարագրման ինստիտուտի կատարելագործումն ու բարեփոխումը, դատավորների բարեվարքության ու գույքային դրության գնահատման օբյեկտիվ մեխանիզմների արդյունավետ ներդրումն ու կիրառումը: Ուստի, այս առումով որևէ խզում նախկինում արված հայտարարությունների և Վենետիկի հանձնաժողովի զեկույցի միջև չկա:
Հատկանշական է նաև, որ Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նստաշրջանին (Հունիսի 21-22, 2019թ) հաջորդել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի այցը Ստրասբուրգ (հուլիսի 1-2-ը), որտեղ այս գաղափարներն առավել մանրամասնորեն ներկայացվել և քննարկվել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի, Եվրոպայի խորհրդի Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսի, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի և ԵԽ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ:
Հանդիպումների ընթացքում նախարարը գործընկերներին ներկայացրել է նաև դատաիրավական ոլորտում Կառավարության մոտեցումները, կարճաժամկետ և երկրաժամկետ առաջնահերթությունները, լուծման հնարավոր ուղիները, որոնք հավանության են արժանացել բոլոր գործընկերների կողմից: Ավելին, գործընկերներին ներկայացվել է նաև, որ Արդարադատության նախարարությունը չի սահմանակվելու միայն կարճաժամկետ փոփոխություններով. ներկայում մշակման փուլում են գտնվում առավել համապարփակ և երկարաժամկետ բարեփոխումներին միտված և տրամաբանական կապի մեջ գտնվող 2 կարևոր ռազմավարական փաստաթղթեր՝ միտված դատաիրավական համակարգի բարեփոխմանն ու կոռուպցիայի դեմ ինստիտուցիոնալ պայքարին: Քաղաքականության այս համապարփակ փաստաթղթերը առաջիկայում կամփոփվեն և կներկայացվեն ավելի լայն հանրային քննարկման:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցում տեղ գտած անդրադարձին, ապա տեղեկացնենք, որ գործադիր իշխանությունը որևէ պաշտոնական դիրքորոշում դեռևս չի արտահայտել:
Հայտնենք նաև, որ հարցի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ:

In response to the manipulation of the content of report of the 119th session of the Venice Commission
15/07/2019
The Government of the Republic of Armenia and the Ministry of Justice remain faithful to the declared goal of implementing profound reforms aimed at restoring the trust in judicial power and the recovery of judicial system, and to the position of achieving that goal through clarification and expansion of the grounds for instituting disciplinary proceedings against a judge, as well as elaboration of an impartial mechanism for the assessment of the integrity and property status of judges.
However, since the content of the report of 119th session of the Council of Europe's Committee on Democracy through Law (Venice Commission) gave rise to speculations in the media and caused a number of questions, we believe that the issue mainly concerns the interpretation of the word "vetting" and the way in which the instrument was used in different countries. By the way, it is at least confusing how a report or its content which has limited access has become available to those who unilaterally manipulate the issue.
The Ministry of Justice is firm in his approach, according to which the improvement and reform of the practice on asset, property, revenue, expenditure and interest declaration, as well as effective introduction and application of impartial assessment mechanism of the integrity of judges will be the key elements of judicial reforms. Therefore, there is no gap and contradiction between the previous statements and the report of Venice Commission.
It is also remarkable that the 119th Plenary Session of the Venice Commission (June 21-22, 2019) was followed by the visit of the Minister of Justice of the Republic of Armenia, Rustam Badasyan, to Strasbourg on July 1-2, where these ideas were presented and discussed in detail during the meetings with Thorbjørn Jagland, General Secretary of the Council of Europe, Christos Giakoumopoulos, Director General of the Council of Europe's Committee on the Rule of Law and Human Rights, Gianni Buquicchio the President of Venice Commission and other high-ranking officials of the Council of Europe.
During the meetings, the Minister also briefed his counterparts on the Government's approach towards judiciary, short-term and long-term priorities, possible ways of solutions, which were approved by all partners.
Moreover, it was also mentioned that the Ministry of Justice will not be limited to only short-term changes. Currently, two important strategic documents on more comprehensive and long-term reforms aimed at reforming the judiciary and institutional fight against corruption are being elaborated. These comprehensive policy documents will be summarized and presented to a wider public discussion soon.
With regard to the situation around the Constitutional Court addressed within the report, it should be noticed that the executive power has not yet expressed any official position.
We would like to also inform that the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan will make a statement on this issue soon.