Լրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Պետռեգիստրի տվյալներն այսօրվանից հասանելի են անվճար հիմունքով. հայտի լրացման ձևը հաստատվել է
30/04/2020
Լրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Արդարադատության նախարարության Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության գրանցամատյանում առկա տեղեկություններն այսուհետ հասանելի կլինեն անվճար հիմունքով: Նշենք, որ նախկինում յուրաքանչյուր իրավաբանական անձի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար ԶԼՄ-ները վճարում էին պետական տուրք:
Այսօրվանից ուժի մեջ է մտել նախօրեին հրապարակված ՀՀ արդարադատության նախարարի «Լրատվական գործունեություն իրականացնողների՝ իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիություն տրամադրելու հայտերի ձևերը հաստատելու մասին» հրամանը: Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք ու անհատ ձեռնարկատերերն այսօրվանից կարող են լրացված հայտերը՝ կից փաստաթղթերով ներկայացնել ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության այս պահին գործող տարածքային սպասարկման գրասենյակներ: Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարված լինելը և Հանրապետության տարածքում տեղաշարժման իրավունքի առկա սահմանափակումները՝ տեղեկացնում ենք, որ մինչև արտակարգ դրության ավարտը նշված հայտերը կարող են ներկայացվել նաև էլեկտրոնային եղանակով՝ հայտը և կից փաստաթղթերն ուղարկելով info@e-register.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Հայտի և կից փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքները կամփոփվեն հայտը մուտքագրվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերի համար նման հնարավորության նախատեսումը կամրապնդի հետաքննող լրագրության և մամուլի ազատության երաշխիքները, կնպաստի նրանց կողմից հանրությանն առավել ճշգրիտ և համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրելուն:
Հիշեցնենք, որ այդ բարեփոխումը բխում է Կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից, իսկ դրան ուղղված օրենսդրական փաթեթն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է 2020 թվականի մատի 6-ին և ուժի մեջ մտել ապրիլի 11-ին:

Data of Agency for State Register of Legal Entities available online for persons carrying out media activity free of charge starting today; application form approved
30/04/2020
From now on, the information in the register of the Agency for State Register of Legal Entities will be available online for persons carrying out media activity free of charge. Let us mention that, in the past, the mass media used to pay a state duty to receive information regarding each legal entity.
The Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia “On approving the application forms for providing persons carrying out media activity with access to information in the Unified State Register of Legal Entities”, which was published yesterday, has entered into force today. Starting today, legal entities and individual entrepreneurs carrying out media activity may submit the completed applications, along with attached documents, to the currently operating territorial service offices of the Agency for State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. At the same time, taking into account the fact that a state of emergency has been declared in the Republic of Armenia and the current restrictions on the right to movement in the territory of the Republic of Armenia, we would like to inform that, until the end of the state of emergency, the specified applications may also be submitted electronically by sending the application and attached documents to the
e-mail address info@e-register.am. The results of examination of the application and attached documents will be summed up within a period of three days after the application is filed.
Envisaging such an opportunity for legal entities and individual entrepreneurs carrying out media activity will reinforce the guarantees of freedom of investigative journalism and media and contribute to the provision of more precise and comprehensive information thereby to the public.
Let us remind that the reform derives from the 2019-2023 Action Plan of the Government, and the legislative packaged aimed at it was adopted by the National Assembly on 6 March 2020 and entered into force on 11 April 2020.