Օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների ներկայացուցիչները քննարկել են դատաիրավական բարեփոխումների օրակարգը
02/03/2020
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի գլխավորությամբ փետրվարի 29-ին Ծաղկաձորում օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել աշխատաժողով՝ «Արդարադատության արդյունավետության բարձրացումը դատական և իրավական բարեփոխումների համատեքստում» թեմայով: Միջոցառումը կազմակերպել էր Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ:
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ԱԺ պետական իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի նախագահ Ռուզաննա Հակոբյանը, Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի  նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախագահ Արսեն Մկրտչյանը, Վերաքննիչ վարչական դատարանի նախագահ Հովսեփ Բեդևյանը, Վարչական դատարանի նախագահ Աղասի Դարբինյանը, Սնանկության դատարանի նախագահ Գարիկ Ավագյանը, ԲԴԽ անդամներ, Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանների դատավորներ, այլք:
Նախարար Բադասյանը ողջունել է բոլորին, մաղթել արդյունավետ քննարկում և ընդգծել, որ Կառավարության առաջնահերթությունն իրապես անկախ, անաչառ և արդյունավետ գործող դատական իշխանության ձևավորումն է, որի համար գործադիրը, իր լիազորությունների շրջանակում, կանի առավելագույնը:
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը և նախարարի խորհրդական Դավիթ Գասպարյանը աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել են էլեկտրոնային արդարադատության ներդրման ուղղությունները և ընդգծել, որ գործընթացի վերջնարդյունքում միավորվելու են արդարադատության մարմիններում գործող բոլոր էլեկտրոնային համակարգերը և էլեկտրոնային շտեմարանները, արդիականացվելու են դատարաններում գործող էլեկտրոնային կառավարման համակարգերը, ներդրվելու են դատավորների հավակնորդների հոգեբանական թեստավորման և  փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային համակարգեր, ինչպես նաև կատարելագործվելու է դատական գործերի էլեկտրոնային մակագրության և բաշխման համակարգը:
Նախարարի խորհրդական Հասմիկ Սարդարյանը և Հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Լիլիթ Պետրոսյանը համապատասխանաբար անդրադարձել են վարչական դատավարությունում գրավոր ընթացակարգով  գործերի քննության ինստիտուտի ներդրման և Վճռաբեկ դատարանում վարչական պալատի ստեղծման անհրաժեշտությանը, իսկ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Անի Մխիթարյանը քննարկման է ներկայացրել կատարողական թերթ տրամադրելու անհրաժեշտության վերացման նպատակահարմարությունն ու հնարավորությունները:
Աշխատաժողովի ընթացքում Ռաֆիկ Գրիգորյանը, Արդարադատության ակադեմիայի պրոռեկտոր Անահիտ Մանասյանը և Հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը համապատասխանաբար անդրադարձել են դատավորների թվաքանակի և վարձատրության, դատավորների օգնականների թվաքանակի և վարձատրության ավելացման հնարավորություններին, կարիքների գնահատման համատեքստում դատավորների վերապատրաստման ծրագրերի վերանայմանն ու վեճերի լուծման այլընտրանքային միջոցների զարգացման հեռանկարներին:
Բոլոր թեմաների առնչությամբ տեղի է ունեցել հարցուպատասխան, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներն ու դատավորներն իրենց կարծիքն ու լուծման տարբերակներն են ներկայացրել քննարկվող հարցերի վերաբերյալ:
Աշխատաժողովի ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նման ձևաչափով քննարկումները դարձնել հաճախակի:

Representatives of legislative, executive and judicial powers consider judicial and legal reforms agenda
02/03/2020
On 29 February, a workshop entitled "Increasing effectiveness of justice in the context of judicial and legal reforms" was held under the chairmanship of Minister of Justice Rustam Badasyan and with the participation of representatives of the legislative, executive and judicial powers in Tsaghkadzor. The event was organised by the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice, with the support of the United States Agency for International Development (USAID).
Among other participants of the workshop were Minister of Justice of the Republic of Artsakh Ararat Danielyan, Chairperson of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly Vladimir Vardanyan, Rector of the Academy of Justice Sergey Arakelyan, Chairperson of the Supreme Judicial Council Ruben Vardazaryan, Chairperson of the Court of Cassation Yervand Khundkaryan, Chairperson of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cassation Ruzanna Hakobyan, Chairperson of the Criminal Chamber of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan, Chairperson of the Civil Court of Appeal Arsen Mkrtchyan, Chairperson of the Administrative Court of Appeal Hovsep Bedevyan, Chairperson of the Administrative Court Aghasi Darbinyan, Chairperson of the Court of Bankruptcy Garik Avagyan, members of the Supreme Judicial Council, judges of the courts of first instance of general jurisdiction and others.
Minister Badasyan greeted everyone, wished a fruitful discussion and emphasised that the priority of the Government is the formation of a truly independent, impartial and effectively operating judicial power, and for that, the executive power will do its best within the scope of its powers.
First Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan and Advisor to the Minister Davit Gasparyan introduced to the participants of the workshop the directions of introduction of electronic justice and emphasised that the final outcome of the process will be the unification of all electronic systems and electronic databases operating within justice bodies, the upgrading of the electronic governance systems operating in courts, the introduction of electronic systems for psychological tests for judge candidates and document circulation, as well as the improvement of the electronic system for inscription and distribution of court cases.
Advisor to the Minister Hasmik Sardaryan and Deputy Director of the Foundation Lilit Petrosyan, respectively, touched upon the need for introduction of the institute for examination of cases through written procedure in administrative proceedings and for establishment of an Administrative Chamber in the Court of Cassation, and member of the Supreme Judicial Council Ani Mkhitaryan presented the expediency of and opportunities for elimination of the need to issue a writ of execution for consideration.
During the workshop, Rafik Grigoryan, Vice Rector of the Academy of Justice Anahit Manasyan and Director of the Foundation Tigran Dadunts, respectively, touched upon the opportunities for increasing the number and remuneration of judges, the number and remuneration of assistants to judges, the revision of training programmes for judges in the context of needs assessment and the prospects for enhancement of alternative measures for settlement of disputes.
Question-and-answer sessions were held in regard to all topics, the members and judges of the Supreme Judicial Council expressed their opinions and presented their versions of solutions in regard to the issues under consideration.