Ռուստամ Բադասյանը Արդարադատության միջազգային դատարանի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
06/02/2020
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը Նիդերլանդների Թագավորության Հաագա քաղաք կատարած այցի ընթացքում փետրվարի 5-ին հանդիպել է Արդարադատության միջազգային դատարանի գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Գոտյեի հետ:
Նախարարը գործընկերոջը հակիրճ տեղեկացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների, այդ թվում` ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների հիմնական ուղղությունների մասին և Ֆիլիպ Գոտյեի հետ քննարկել Հայաստանի և Արդարադատության միջազգային դատարանի միջև համագործակցության ընդլայնման ուղիները:
Աշխատանքային այցի երկրորդ օրը՝ փետրվարի 6-ին, նախարար Բադասյանն այցելել է Նիդերլանդների Հելսինկյան կոմիտե և քննարկում ունեցել դատաիրավական և իրավապահ ոլորտների բարեփոխումների հարցերով փորձագետների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Նիդերլանդների Հելսինկյան կոմիտեի գործունեությունը, այնուհետև Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձել է դատաիրավական և հակակոռուպցիոն ռազմավարություններին,  բարեփոխումների ծրագրերին, որոնք շատ բարձր են գնահատվել փորձագետների կողմից։ Նախարարն ընդգծել է, որ ռազմավարությունների մշակման գործընթացում հաջող համագործակցություն է տեղի ունեցել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։

Rustam Badasyan considers opportunities for co-operation with Registrar of the International Court of Justice
06/02/2020
On 5 February, during the visit to the city of The Hague of the Kingdom of the Netherlands, Minister of Justice Rustam Badasyan met with Registrar of the International Court of Justice Philippe Gautier.
The Minister briefly informed his counterpart about the latest developments that took place in Armenia, including the main directions for judicial and legal reforms in Armenia following the non-violent, velvet revolution and considered with Philippe Gautier the paths for expansion of the co-operation between Armenia and the International Court of Justice.
On 6 February, the second day of the visit, Minister Badasyan visited Netherlands Helsinki Committee and had a discussion with experts on reforms in the judicial-legal and law-enforcement sectors. During the meeting, the activities of the Netherlands Helsinki Committee were presented, after which Rustam Badasyan touched upon the judicial-legal and anti-corruption strategies, the plans for reforms which were highly appreciated by the experts. The Minister emphasised that there was also successful co-operation with civil society representatives during development of the strategies.
Importance was also attached to the ensuring of the rule of law during the discussion with the experts.