Կայացել է ՄԻՊ ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագծի հերթական քննարկումը
30/10/2019
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագծի հերթական ոլորտային հանրային քննարկումը: Այն առնչվում էր կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության, երեխաների իրավունքների և տնտեսական իրավունքների պաշտպանության ոլորտներին: Քննարկմանը ներկա են եղել նաև ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը և պետական ու մասնավոր հատվածը ներկայացնող շուրջ երեք տասնյակ ներկայացուցիչներ:
Փոխնախարար Գրիգորյանը նշել է, որ հանրային քննարկումների շրջանակում նախատեսված են նաև մարզային այցեր՝ նպատակ ունենալով առավել լայն ներգրավվածություն ապահովել Ռազմավարության մշակման գործընթացում: Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ Ռազմավարության մշակումը բխում է Կառավարության ծրագրից և արտահայտում է ՄԻՊ ոլորտում համապարփակ քաղաքականության մշակման և իրականացման Կառավարության հանձնառությունը: Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Արդարադատության նախարարությունը բաց է թե՛ www.e-draft.am հարթակի, և թե՛ նման քննարկումների միջոցով ստանալ քաղհասարակության առաջարկները, քննարկել դրանք և, անհրաժեշտության դեպքում, ներառել Ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի նախագծում:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է նաև, որ նախատեսվում է նոյեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում ամփոփել ստացված առաջարկությունները և այն ներկայացնել Կառավարության հաստատմանը:
Հաջորդիվ, քննարկման մասնակիցներն անդրադարձել են Ռազմավարության նախագծով նախատեսված մի շարք կարգավորումների վերաբերյալ իրենց հուզող հարցերին:

Regular discussion of the National Strategy for Human Rights Protection and the Action Plan for 2020-2022deriving therefrom took place
30/10/2019
Today, a regular sector-specific public discussion of the draft National Strategy for Human Rights Protection and the Action Plan for 2020-2022 deriving therefrom took place with participation of Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan. It was related to the sector of protection of educational, healthcare, social insurance, children's and economic rights. Chairperson of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly Naira Zohrabyan and about three dozens of representatives of public and private sectors participated in the discussion as well.
Deputy Minister Grigoryan noted that marz visits are also envisaged within the framework of public discussions with the view to ensuring wider involvement in the process of developing the Strategy. The Deputy Minister reminded that the development of the Strategy derives from the Government Programme and demonstrates the commitment of the Government to develop and implement a comprehensive policy in the sector of protection of human rights. Kristinne Grigoryan emphasised that the Ministry of Justice is open to receive recommendations from the civil society both by means of www.e-draft.am platform and such discussions, to discuss them and, where necessary, to incorporate them in the draft Strategy and the Action Plan.
The Deputy Minister also informed that in the first week of November it is envisaged to summarise the received recommendations and submit them to the Government for approval.
Afterwards, the participants of the discussion touched upon the issues of their concern related to a number of regulations envisaged by the draft.