Կայացել է ՄԻՊ ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագծի հանրային քննարկումը
25/10/2019
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի մասնակցությամբ այսօր մեկնարկել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագծի հանրային քննարկումը: Այն կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության և Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնության համատեղ ջանքերով՝ նպատակ ունենալով ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման գործընթացն առավել մասնակցային դարձնելու:
Միջոցառմանը մասնակցել են պետական ու հասարակական հատվածը ներկայացնող շուրջ երեք տասնյակ ներկայացուցիչներ:
Փոխնախարար Գրիգորյանը, ողջունելով քննարկման մասնակիցներին, ներկայացրել է Ռազմավարության հիմնական դրույթները՝ ընդգծելով, որ Ռազմավարության մշակման գործընթացում Նախարարությունը եղել է անկեղծ և ազնվորեն գնահատել է իրավիճակը՝ վեր հանելով բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Փոխնախարարը հավելել է նաև, որ միայն խնդիրների հետ առերեսվելով է հնարավոր նախանշել առաջիկա տարիներին դրանց լուծման ճիշտ ուղիները:
Ամփոփելով բացման խոսքը՝ Քրիստիննե Գրիգորյանը միաժամանակ շնորհավորել է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ շահագրգիռ հանրությանը Հայաստանը՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ ընտրվելու առթիվ՝ ընդգծելով, որ դա ևս մեկ քայլ է առ այն, որ Հայաստանն իրավունք սպառող երկրից վերածվում է իրավունք ստեղծող պետության: Այդ փաստը հետագա իրենց խոսքում բարձր են գնահատել նաև քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչներ:
Հաջորդիվ քննարկվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի նախագիծը:

Public Discussion on the National Strategy for Human Rights Protection and the Action Plan for 2020-2022 deriving therefrom held
25/10/2019
Today, the public discussion on the draft National Strategy for Human Rights Protection and the Action Plan for 2020-2022 deriving therefrom started with participation of Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan. It was organised by joint efforts of the Ministry of Justice and the Partnership for Open Society Initiative, aiming at making the process of developing strategic documents more participatory.
About three dozens of representatives of public and private sectors participated in the event.
Welcoming the participants of the discussion, Deputy Minister Grigoryan presented the main provisions of the Strategy, emphasising that the Ministry was frank in the process of developing the Strategy and fairly assessed the situation, identifying all those issues that exist in the field of human rights protection. The Deputy Minister added that only by facing the problems it will be possible to identify the right ways of solution thereof in the upcoming years.
Summarising her welcoming speech, Kristinne Grigoryan also congratulated the community interested in the protection of human rights on the occasion of Armenia being elected as a member of United Nations Human Rights Council, emphasising that this is one more step towards the fact that Armenia is shifting from a country exhausting rights to a country creating rights. A number of representatives of civil society highly appreciated this fact in their speeches as well.