Քննարկում՝ ուղղված պետական կենսաթոշակի, նպաստների արգելադրման, բռնագանձման օրենքով սահմանված սահմանափակումների և ընթացակարգերի լիարժեք պահպանմանը
18/06/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ ուղղված պետական կենսաթոշակի, նպաստների, ինչպես նաև օրենքով սահմանված այլ վճարների արգելադրման, բռնագանձման օրենքով սահմանված սահմանափակումների և ընթացակարգերի լիարժեք պահպանմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Մարկոսյանը, Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, Կենտրոնական բանկի, ՀՀ ԱՆ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության և Սոցիալական ապահովության ծառայության ներկայացուցիչներ, այլք:
Քննարկման առանցքը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից բռնագանձման ոչ ենթակա կամ մասնակի ենթակա դրամական միջոցների տարանջատման արդյունավետ մեխանիզմի ներդրման հնարավորությունն էր՝ հարկադրանքի կիրառման օրենքով նախատեսված սահմանափակումները և համաչափությունն ապահովելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության և այլ մարմինների միջև տեղեկատվության առավել արդյունավետ փոխանակման կարգ մշակելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Discussion for full implementation of restrictions and procedures for attachment and levying of state pensions, benefits prescribed by law
18/06/2018
Today, a working discussion for full implementation of the restrictions and procedures prescribed by law for attachment and levying of state pensions, benefits and other payments prescribed by law, took place with the participation of First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Artur Hovhannisyan.
Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Tigran Markosyan; Executive Director of the Union of Banks of Armenia Seyran Sargsyan; representatives of the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia, the Central Bank, the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the Social Security Service and others participated in the meeting.
The core of the discussion was the possibility of introducing an effective mechanism for differentiation between funds not subject or partially subject to levy of execution by the Compulsory Enforcement Service, with the view to ensuring the restrictions and proportionality prescribed by the law on compulsory enforcement.
At the end of the meeting, an agreement to develop a more efficient procedure for exchange of information between the Compulsory Enforcement Service and other bodies was reached.