Տեղի է ունեցել դատական վիճակագրության վարմանը վերաբերող աշխատանքային քննարկում
Արդարադատության նախարարությունում  այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 19-րդ հոդվածով ամրագրված դատական վիճակագրության վարման վերաբերյալ նախապես հայտարարված աշխատանքային քննարկումը:
«Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Արսեն Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ անցկացված հանդիպմանը ներկա են եղել պետական և մասնավոր կազմակերպությունների շուրջ մեկ տասնյակ ներկայացուցիչներ: Քննարկման նպատակն էր հավաքագրել դատական վիճակագրության վարման ընթացքում գործնականում հանդիպող խնդիրներն ու ստանալ առաջարկություններ՝ դատական վիճակագրության վարման նոր կարգ նախատեսող Կառավարության որոշման նախագծի մշակման գործընթացն առավել մասնակցային դարձնելու համար:
Քննարկման ընթացքում բոլոր շահագրգիռ կողմերն արտահայտել են դատական վիճակագրության վարման իրենց հուզող խնդիրները և ներկայացրել գործընթացն առավել արդյունավետ դարձնելուն միտված կարծիքներ: Հանդիպման ավարտին Արսեն Հովհաննիսյանը հորդորել է մասնակիցներին դատական վիճակագրության վարման քարտի ձևի, բովանդակության և հավաքագրված տեղեկատվության հրապարակման հետ կապված իրենց առաջարկները 15-օրյա ժամկետում գրավոր ներկայացնել «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամին՝ դատական վիճակագրությունում նախատեսվող փոփոխություններն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով:

Today, a previously announced working discussion on keeping judicial statistics — stipulated by Article 19 of the Constitutional Law "On the Judicial Code of the Republic of Armenia" — took place at the Ministry of Justice.
About a dozen representatives from public and private organisations were present at the meeting held under the chairmanship of Deputy Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation Arsen Hovhannisyan. The purpose of the meeting was to compile the issues that are encountered in practice while keeping judicial statistics and receive recommendations for making the process of developing a draft Government decision — envisaging a new procedure for keeping judicial statistics — more participatory.
During the discussion, all the interested parties raised their issues of concern with regard to keeping judicial statistics and expressed opinions on making the process more effective. At the end of the meeting, Arsen Hovhannisyan urged the participants to submit in writing - within a term of fifteen days - all their recommendations related to the type, content of the card of keeping judicial statistics and publication of the collected information to the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation with the view to making the envisaged changes to judicial statistics more efficient.