Արդարադատության նախարարը մասնակցել է Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության բազմաշահառու խմբի նիստին
18/07/2017
ՀՀ արդարադատության նախարար, Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) բազմաշահառու խմբի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել ԱՃԹՆ բազմաշահառու խմբի նիստը: Վերջինի ընթացքում հայտարարվել է «Աջակցություն Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը՝ ԱՃԹՆ իրագործելու և ընդերքօգտագործման թույլտվությունների ու պայմանագրերի թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման նպատակով» ծրագրի մեկնարկը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական մարմինների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին նոր ծրագրին աջակցելու համար և նշել, որ արդեն իսկ հաստատվել է 2017-2018 թվականների աշխատանքային ծրագիրը, որում կարևոր տեղ են զբաղեցնում օրենսդրական ու ինստիտուցոնալ հիմքերի վերհանման վերաբերյալ  ուսումնասիրությունները:
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը շնորհակալություն է հայտնել բազմաշահառու խմբի նիստի ներկայացուցիչներին ու կարևորել  ծրագրի մեկնարկը, որն, ըստ դեսպանի, կարող է երկկողմանի արդյունք ապահովել: «Մենք պատրաստ ենք աջակցելու ծրագրի իրագործմանը, մենք հավատում ենք, որ այն կտա սպասված արդյունքը, որով կբարձրացնենք ոլորտի վերաբերյալ տեղակատվության թափանցիկությունն ու կարողությունը»,- ընդգծել է դեսպանը:
Ծրագրի շրջանակում կուսումնասիրվեն ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունը, ընդերքօգտագործման թույլտվությունների տրամադրման և գրանցման առանձնահատկությունները, պայմանագրերը հանքարդյունահանող կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև հանքարդյունաբերական ընկերությունների իրական սեփականատերերի բացահայտմանն առնչվող հարցեր:

Minister of Justice participates in session of multi-stakeholder group of the Extractive Industries Transparency Initiative of the Republic of Armenia
18/07/2017
The multi-stakeholder group of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) of Armenia held today a session chaired by Minister of Justice of the Republic of Armenia, chairperson of the multi-stakeholder group of the EITI of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan. The launch of the “Support to Enhance Armenia’s Capacity to Implement EITI and to Increase Transparency and Accountability in Mining Licenses and Contracts” Project was declared during the session.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia Judith Margaret Farnworth, as well as representatives of stakeholder state bodies and organisations also took part in the meeting.
Minister of Justice Davit Harutyunyan expressed his gratitude to the Ambassador for supporting the new project and noted that the 2017-2018 Working Plan has already been approved; in the Working Plan, importance is attached to the studies on identifying the legislative and institutional frameworks.
Ambassador of the United Kingdom to Armenia Judith Margaret Farnworth expressed her gratitude to the representatives of the multi-stakeholder group participating in the session and attached importance to the launch of the Project which, according to the Ambassador, may ensure a bilateral result. "We are ready to support implementation of the Project. We believe that it will lead to the expected outcome, with which we will increase the level of transparency and capacity of information regarding the sector,” the Ambassador emphasised.
The legislation regulating the sector, the specifications for granting and registering subsoil use permits, contracts with mining companies, as well as issues related to the disclosure of real owners of mining companies will be examined within the scope of the Project.