Վերապատրաստման դասընթաց՝ պետական մարմինների տեղեկատվության ազատության պատասխանատուների համար
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ համատեղ ապրիլի 5-6-ը պետական մարմինների տեղեկատվության ազատության պատասխանատուների համար կազմակերպել էր  «Տեղեկատվության ազատությունը որպես պետական մարմինների թափանցիկությունը և պետական ծառայողների բարեվարքությունը խթանելու գործիք» խորագրով վերապատրաստման դասընթաց: Դասընթացի շրջանակներում ողջույնի խոսքով են հանդես եկել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման բաժնի ղեկավար Դեյվիդ Գուլլետտը:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է տեղեկատվության ազատության սկզբունքին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների թափանցիկության, հաշվետվողականության, ինչպես նաև՝ մասնակցային ու արդյունավետ կառավարման խթանման գործում: Ըստ նրա՝  այս միջոցառումը նախատեսված է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությամբ, որի նպատակն է տեղեկատվության մատչելիության միջոցով նվազեցնել պետական ու տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերը: Մասնավորապես, քաղաքացիները, ստանալով անհրաժեշտ ու բավարար տեղեկատվություն, դառնում են վերահսկող օղակ՝ ներգրավվելով հանրային կառավարման գործընթացին: Սուրեն Քրմոյանի խոսքով՝ Արդարադատության նախարարությունը մեծապես կարևորում է բաց, թափանցիկ կառավարումը, այդ իսկ պատճառով էլ մշակվում են տարբեր գործիքներ, որպեսզի տեղեկատվության ազատության ինստիտուտն էլ ավելի կայանա:  Ըստ նրա՝  այս նկատառումներից ելնելով՝ մշակվում է նոր օրենսդրություն, որի նպատակն է՝ բարձրացնել տեղեկատվության հասանելիությունը հանրության շրջանում:
Դեյվիդ Գուլետտը տեղեկատվության ազատությունը համարել է որպես հմուտ ու թափանցիկ կառավարման կարևորագույն գործիք: Ըստ նրա՝ այն նպաստում է  լրագրողների համար պետական մարմինների աշխատանքի հասանելիության ընդլայնմանը: ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը, մասնավորապես՝ Արդարադատության նախարարությանը, այս ուղղությամբ ներդրած ջանքերի և սերտ համագործակցության համար՝ վստահեցնելով, որ ԵԱՀԿ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ-ին կարգավորիչ բարեփոխման և օրենսդրության բարելավման ոլորտներում:
Այնուհետև, մասնակիցները քննարկել են տեղեկատվության ազատության իրավական հենքը, տեղեկատվության տրամադրման օբյեկտներն ու սուբյեկտները, այն ստանալու, տրամադրելու եղանակները, մերժման հիմքերը, ինչպես նաև՝ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման գործում տեղեկատվության ազատության դերակատարությանն առնչվող խնդիրներ:
Դասընթացի շրջանակներում քննարկվել են նաև տեղեկատվության ազատության ոլորտի նոր ենթաօրենսդրական ակտի դրույթները, համաձայն որոնց՝ ոլորտում կարգավորվել են տեղեկատվության ազատության պատասխանատուների աշխատանքը, էլեկտրոնային տարբերակով հարցում ներկայացնելու, հարցումների վիճակագրությունը վարելու ընթացակարգերը, լուծվել են տեղեկություն ստանալու մատչելիության և դրա համար վճարների հետ կապված խնդիրրը, սահմանվել է հստակ պահանջ տեղեկատվության ստանալու հարցմանը տրվող պատասխանի բովանդակության ամբողջականության վերաբերյալ և այլն:

Training course for freedom of information officers of state bodies
A training course entitled "Freedom of information as a tool for promoting the transparency of state bodies and integrity of state officials" was organised by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia jointly with the OSCE Office in Yerevan from 5 to 6 April for freedom of information officers of state bodies. The course was kicked-off with a welcoming speech by Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan and Democratization Programme Officer of the OSCE Office in Yerevan David Gullete.
The Deputy Minister touched upon the principle of freedom of information emphasising its importance in the promotion of the transparency and accountability of state administration and local self-government bodies, as well as of the participatory and good governance. According to him, this event is provided for by the Anti-corruption Strategy, the goal of which is to reduce corruption risks in state administration and local self-government sectors through availability of information. In particular, necessary and sufficient information provides citizens with an opportunity to scrutinize the activities of state agencies through involvement in the process of public administration. According to Suren Krmoyan, the Ministry of Justice attaches great importance to open and transparent governance and for that reason various tools are being developed so that the institute of freedom of information becomes more developed. According to him, based on these considerations, a new legislation is being drafted, the goal of which is to enhance the availability of information among the public.
David Gullete considered the freedom of information as the most important tool of good and transparent governance. According to him, it contributes to the increase in the transparency of activities of state bodies for journalists. The OSCE representative extended his thanks to the Government of the Republic of Armenia, in particular, to the Ministry of Justice for the efforts made and the close co-operation in this regard, by assuring that the OSCE will continue to support the Republic of Armenia in sectors of regulatory reform and improvement of legislation.
Afterwards, the participants discussed the legal framework for freedom of information, objects and subjects for the provision of information, ways of receipt and provision thereof, grounds for refusal, as well as issues concerning the role of freedom of information in reducing corruption risks.
During the course, the provisions of a new secondary legislative act of the sector of freedom of information were also discussed, pursuant to which, in the sector, activities of the freedom of information officers, procedures for filing electronic queries, maintaining statistics of queries have been regulated, issues concerning the accessibility of the receipt of information and issues concerning the payment therefor have been solved, a clear-cut requirement in terms of integrity of the content of response to the query for receiving information has been defined, etc.